Forrás: MTI
Nem veszélyezteti a magyar lakosságot a japán nukleáris válság a nagy földrajzi távolság miatt; a katasztrófavédők mindenesetre naprakészen figyelemmel kísérik a történteket, Magyarország pedig felajánlotta segítségét a szigetországnak – mondta Bakondi György, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság vezetője balatonföldvári sajtótájékoztatóján.
A polgári védelmi kirendeltségvezetők országos balatonföldvári konferenciáján részt vevő Bakondi György kifejtette: Magyarországnak az Európai Unió soros elnökeként is figyelemmel kell kísérnie a japán eseményeket, szükség esetén aktiválva a polgári védelmet. Beszélt arról is, hogy Magyarország már felajánlotta segítségét a szigetországnak, részben speciális mentőcsoport, részben nukleáris szakértők küldésével, de ezzel eddig nem élt a japán kormány.
A főigazgató elmondta, a katasztrófavédők folyamatosan mérik a háttérsugárzást az országban, és figyelik a meteorológiai adatokat, hogy nyomon kövessék, eljuthat-e Magyarországra a radioaktív szennyeződés. Ettől szakvélemények szerint nem kell tartani – hangsúlyozta.
A leghősiesebb védekezésnél is jobb a gondos, aprólékos hatósági megelőzési tevékenység, akár ipari, akár árvízi veszélyeztetettségről van szó – summázta Bakondi György a tavalyi, katasztrófákban bővelkedő év legfőbb tanulságát. Elmondta, hogy az ország polgári védelmi kirendeltségvezetőinek rendezett háromnapos konferencián a tavalyi év katasztrófaelhárítási, -kezelési és -felszámolási tapasztalatait dolgozzák fel. Ez a munka része annak a folyamatnak, amely tavaly elkezdődött, és amelynek révén új alapokra helyezik a polgári védelmi mozgósítást, a katasztrófakezelést és az újjáépítés koordinációját.