Szócska Miklós: az egészségügy kikerült az adósságcsapdából

kdnp.hu
Forrás: MTI

Belső lapos

Szócska Miklós egészségügyi államtitkár a jövő héten tárgyalássorozatot kezd az ágazati intézményvezetőkkel, szakmai szervezetekkel és a beszállítókkal arról, hogy az ágazatban rendelkezésre álló több mint 30 milliárd forintos forrást hogyan tudnák a leghatékonyabban felhasználni.

Szócska Miklós pénteken hivatalában tartott sajtótájékoztatóján azt mondta: az előző nap bejelentett 27 milliárdos konszolidációnak köszönhetően az egészségügy kikerült az adósságcsapdából, az intézmények tiszta lappal indulhatnak a jövő évben, ez pedig egy teljesen új helyzetet eredményezett. Az államtitkár megköszönte a szakmai szervezetek „bölcs belátását" – utalva ezzel arra, hogy a Magyar Rezidens Szövetség pénteken úgy döntött, három hónapra átmenetileg nem élesítik a letétbe helyezett felmondóleveleiket. Az államtitkár hozzátette: bízik benne, hogy a Magyar Orvosok Szövetségére is hatással lesznek a történtek.

Szócska Miklós kifejtette: az ágazatvezetés elsődleges feladata, hogy gondoskodjanak a betegek ellátásáról és az ellátórendszer működőképességéről. Tudják,hogy az „évtizedes mulasztások" révén a magyar egészségügyi ellátórendszert csak a munkavállalók áldoztavállalása élteti. Ezért Szócska Miklós megköszönte, hogy a dolgozók kitartottak és még „iszonyatosan nehéz körülmények között is" gondoskodtak a betegekről. Egyúttal azt is üdvözölte, hogy most tárgyalások mentén tudnak majd az évtizedes mulasztások helyrehozatalán dolgozni.

A következő hónapokban a partnerekkel folyamatosan egyeztetni fognak arról, hogy a rendelkezésre álló, illetve az év során felszabaduló forrásokat hatékonyan és igazságosan osszák szét a rendszerben - mondta az államtitkár. Példaként kiemelte, hogy a kormány döntése alapján a népegészségügyi termékadó 15 milliárdját, „úgy kell felhasználni, ahogy az a legjobban hasznosul". Emellett pedig hamarosan lezárul a társadalmi vitája annak a 15,6 milliárdos foglalkoztatási, és szakképzési támogatási ösztöndíjcsomagnak, amelyet az Új Széchenyi Terv forrásai közül a következő két évben emberi erőforrás fejlesztésre kell fordítani.

Szócska Miklós azt mondta: ez a 30,6 milliárd forint konkrét lépéseket tesz lehetővé. Ezen felül az ágazat 2012. évi mozgástere nagyjából 40 milliárd forint. Ez egyrészt a hatékonysági tartalékok felszabadulásából jön be, így ez nem egyszerre, nem azonnal jelentkezik majd a rendszerben, „hanem keményen meg kell érte dolgozni" - mondta az államtitkár.

Az egészségügyi dolgozók bérrendezésére vonatkozóan összegekről az államtitkár sem beszélt. Ugyanis, mint mondta: a rendszer szereplői különböző csatornákon keresztül jutnak bevételeikhez. Így a tárgyalások során kell majd tisztázniuk, hogy a különböző életpályacsoportok megerősítése megfelelő legyen – mondta Szócska Miklós.

A Magyar Rezidens Szövetség május végén indította el akcióját, amelynek keretében az orvosok év végéig helyezték letétbe felmondóleveleiket annak érdekében, hogy a kormányzat mielőbb tegyen érdemi lépéseket az ágazatban dolgozók anyagi és munkakörülményeinek a javítása érdekében. A rezidensszövetség azt tűzte ki célul, hogy az orvosok átlagbére érje el a nemzetgazdasági átlagbér háromszorosát; a kezdő orvosoknak nettó kétszázezer, míg a szakorvosoknak nettó háromszázezer forintos bért, illetve a teljes orvostársadalom számára lépcsőzetes béremelést kértek.

A rezidensek kezdeményezését a szakmában többen, köztük a Magyar Orvosi Kamara is támogatta. A Magyar Orvosok Szövetsége pedig elindított egy külön akciót is, amelynek keretében az orvosok aláírnak egy nyilatkozatot arról, hogy januártól nem vállalnak önként túlmunkát. Ehhez az akcióhoz az Alapellátó Orvosok Szövetsége is csatlakozott.

Csütörtökön Szócska Miklóssal folytatott több mint háromórás tárgyalást követően Papp Magor az újságíróknak azt mondta: a teljes orvostársadalmat érintő alapbérrendezésre vonatkozó ajánlatot kaptak az államtitkártól.

Ezt követően pénteken Papp Magor bejelentette: úgy döntöttek, hogy átmenetileg három hónapra felfüggesztik a letétbe helyezett felmondólevelek élesítését.

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!