Tarlós: továbbra sem lehet a budapesti aluljárókban élni, aludni.

Amíg a szociális munkások látnak esélyt az utcán élő egyes ember gondjainak megoldására, "addig nem kezdeményezünk rendészeti fellépést" - írta Tarlós István főpolgármester abban a levélben, amelyet hétfőn a Fővárosi Közterület-felügyelet által szervezett szakmai fórumon olvastak fel.

kdnp.hu
Forrás: MTI

Belső lapos

A főpolgármester hangsúlyozta: továbbra sem lehet a budapesti aluljárókban élni, aludni. Jelezte, hogy a társadalmi többség felelőssége megkerülhetetlen a hajléktalan emberek téli túlélésének biztosításában.

Tarlós István szavai szerint a tavaly indított társadalmi megbékélés program lehetőséget adott a helyzet javítására, de "korántsem mondhatjuk, hogy a probléma megoldódott".

Úgy fogalmazott: "ahogy a múlt télen, most is elkötelezett vagyok a probléma humánus megoldásában. Rendészeti eszközökhöz csak akkor nyúlunk, ha a szociális munkások lehetőségeiket kimerítették."

A városvezető arról is beszámolt, hogy a rendőrségi - hajléktalantelepekkel kapcsolatos - felmérések szerint a főváros 350 pontján mintegy 1500-2000 köbméter szemét halmozódott fel, ennek felszámolását november elejétől kezdik meg.

A főpolgármester azt írta: a belügyminiszterrel együtt azon dolgozik, hogy ezen a télen már ne lehessen férőhelyhiányra vagy a szociális szállókon uralkodó elfogadhatatlan viszonyokra hivatkozni.

A mai napon A Város Mindenkié csoport Börtön helyett lakhatást! elnevezéssel demonstrációt tartottak, amelyet a szabálysértési törvény tervezett módosítása ellen rendeztek a Kossuth téren. A tervezet szerint pénzbírsággal vagy elzárással sújtanák azokat, akiket hat hónapon belül kétszer rajtakapnak, hogy köztéren élnek és/vagy ingóságaikat köztéren tárolják.

Fővárosi konzorcium: nincs még meg a pénz a hajléktalanok téli ellátására

A Budapesti Hajléktalanügyi Konzorcium vezetői szerint jelenleg nincs meg az a pénz, amellyel biztosíthatnák a hajléktalan emberek téli ellátását; erről számolt be Győri Péter és Vecsei Miklós.

"Jelenleg nem állnak rendelkezésre azok a források, amelyek biztosíthatnák a hajléktalan emberek minimális téli ellátását. Ez több ezer fedél nélküli ember egészségét, túlélését veszélyezteti" - fogalmaztak az MTI-hez eljuttatott közleményben.

Közlésük szerint jelenleg nem megoldott az utcai segítő szolgálatok január 1-jét követő finanszírozása, a tél közepén leállhatnak ezek a segítő szervezetek. Jelenleg nem látható, hogy az elkövetkező hónapokban mikor nyílnak meg új férőhelyek, a meglévő szállások Budapesten már most tele vannak.

Mindaddig, amíg a tényleges elhelyezés nincs biztosítva, semmilyen formában nem értelmezhető a fedél nélküli emberek elriasztása meglévő, nyomorúságos és emberhez nem méltó vackaikból - írták.

Győri Péter (a Budapesti Módszertani Szociális Központ és Intézményeinek szakmai igazgatója) és Vecsei Mikós (a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alelnöke) közleményükben úgy fogalmaztak: "azt a hitet valljuk, hogy csak az emberek, a különböző csoportok és szervezetek összefogásával és nem széthúzással segíthetünk országunk és településeink, a családok és az egyes emberek súlyos gondjain. Ezért csendesen tiltakozunk azon tendenciák és regulák ellen, melyek a szegények, a megalázottak és megszomorítottak helyzetét tovább nehezítik, társadalmi kirekesztésüket erősítik."

Magyarországon százezrek fagyoskodnak otthonaikban, rettegnek otthonuk elveszítésétől, tízezrek a szabad ég alatt vagy közösségi szállásokon húzzák meg magukat - tették hozzá. "Alapvető emberi kötelességünk rajtuk segíteni. Félelmeik gyarapítása, üldözésük, esetleg büntetésük, vagy az ezzel való fenyegetésük ellentmond az alapvető emberi normáknak" - olvasható a közleményben.

Mint írták, jelenleg visszaszorulóban vannak a lakásban lakók lakhatásának biztonságát szolgáló támogatások, nincsenek kormányzati források arra, hogy a hajléktalanszállásokra beköltözőket tovább lehessen léptetni a támogatott, önálló lakhatás irányába.

"A vezetők mindenkori dolga és felelőssége, hogy a bennünk rejlő rosszat visszaszorítsák, és a jót megerősítsék. Ezért arra kérjük őket - üljenek bármely döntéshozó testületben vagy közhivatalban -, hogy e felelősségük tudatában járjanak el" - zárul a közlemény.

 

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!