Forrás: dunatv.hu
„Magyarország letért az Európai Unióban átlagosnak mondható mezőgazdasági termelési rendszerről. Az EU-ban családi gazdaságok adják az élelmiszer-termelés kilencven százalékát, 33-38 hektáros átlagos birtoknagysággal. Magyarországon pedig a mindenkori szocialista kormányok egy téeszalapú tőkés nagybirtokrendszert építettek ki. Ma néhány száz vállalkozás több ezer, némelyikük tízezer hektáros területen gazdálkodik, amit értetlenül fogadnak az EU szakértői” – nyilatkozta a Duna Televízió reggeli háttérműsorában Font Sándor fideszes szakpolitikus.
Megerősítette: a száz hektár feletti birtokméret „csodabogárszámba megy” az Európai Unióban. A nyugati szakemberek szerinte azt nem értik, miért érdeke egy kormányzatnak, hogy tőkés befektetők szűk csoportja legyen a nyertese a mezőgazdasági termelésnek, miközben a térségbeli gazdálkodók elvesztik a termelési alapokat, és egyre kevesebben élnek meg a gazdálkodásból – érvelt a szakpolitikus.
A kisebb vállalkozások persze csak akkor lehetnek életképesek, ha ehhez a mezőgazdasági termékek feldolgozása és piacra juttatása is biztosított. „Magyarországon primitív alapanyag-termelésre süllyesztette le a Gráf József-féle politika a gazdálkodókat” – szögezte le Font Sándor.
Ezeken kell változtatni, a feldolgozóipar és a kereskedelempolitika vonatkozásában teljesen új alapokra kell helyezni a mezőgazdálkodást – körvonalazta egy leendő jobboldali kormány agrárterveit Font Sándor.