Forrás: hirszerzo.hu, nol.hu
A kutatók szerint az, hogy az idei év első hét hónapjában 2,1 százalékkal kevesebb gyermek született Magyarországon, mint egy évvel korábban, már a válság hatása – olvasható a Népszabadság mai számában.
Pongrácz Tiborné, demográfus kijelentette: egészen biztos, hogy Magyarországon is hasonló demográfiai hatása lesz a gazdasági válságnak, mint az Egyesült Államokban. Emlékeztetett: a 30-35 éves nők között soha nem voltak annyian gyermektelenek, mint most.
Kapitány Balázs demográfus szerint azonban a 2,1 százalékos csökkenést sem lehet kizárólag a válság számlájára írni: szerepet játszhat benne például az új influenza terjedése miatti félelem is. Hozzáteszi: a szakirodalom szerint válságnak egyaránt lehet termékenységnövelő és -csökkentő hatása.
A demográfus szerint ha a válság miatt csökkenne a születésszám Magyarországon, az leginkább két válságkezelő intézkedés miatt lehet. Az alsó középosztály gyermekvállalási kedvét a lakásépítés szociálpolitikai kedvezményének eltörlése és a gyes lerövidítése is visszafogja.
A kutató kiemelte: a válságtól függetlenül van egy korosztály – az 1973-1975 között születettek – amely szerinte „szociálpszichológiai csapdában” van. Ők mindig megtalálják az okot, hogy most éppen miért nem jöhet a gyerek. Pongrácz Tiborné a hetvenes évek közepén, végén születetteket emelte ki, szerinte most már biztos, hogy ennek a korosztálynak egy jelentős része gyerek nélkül marad.