Forrás: MTI
Nyílt levéllel fordult a Megyei Önkormányzatok Országos Szövetsége (MÖOSZ) az egészségügyi szaktárca vezetőjéhez, melyben Ódor Ferenc, a szövetség elnöke kijelentette: „a betegellátást és az intézményrendszert veszélyeztető, őszre várható kórház csődökért a felelősséget nem vállaljuk, az egyértelműen az Egészségügyi Minisztériumot és a Bajnai-kormányt terheli”.
A szövetség elnöke annak a véleményének adott hangot, hogy az idén áprilistól bevezetett új egészségügyi finanszírozási rend – az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) által közölt előzetes becslés alapján – a kórházak számára a második félévtől havonta legalább 10-15 százalékos bevételcsökkenést okoz a tervezetthez képest, ami éves szintre vetítve intézményenként 250-850 millió forintra tehető.
Kitért arra is, hogy a kiadási oldalon az áfa és a közüzemi díjak emelése, eszközbeszerzések esetén a forint és az euró közötti árfolyam kedvezőtlen alakulásának hatása, illetve a közalkalmazottak kötelező átsorolásának fedezethiánya áll, ezen tényezők együttes hatása miatt pedig az év második felében a kórházak költségvetése várhatóan összeomlik.
Az MÖOSZ elnöke hangsúlyozta: az egészségügyi tárca a közvéleményt félrevezeti azzal, hogy az első félévi magasabb OEP-kifizetésekkel érvel, és figyelmen kívül hagyja az ezt ellensúlyozó negatív gazdasági és pénzügyi hatásokat, miközben az intézmények, fenntartóik és az orvosi kamara a fenntartás súlyos problémáiról és prognózisáról beszél.
Ódor Ferenc a kormány részéről cinikus lépésnek nevezte, hogy az egészségügyből történő forráskivonással a helyhatóságokra hárítja át a kórházak finanszírozásának hiányát, miközben a miniszterelnök az önkormányzati források további 120 milliárd forintos csökkentését jelentette be. Az év eleji megszorításokkal az egészségügytől elvont 30 milliárd forint, valamint az ezen túli forráscsökkenést az intézmények és fenntartóik már nem képesek kompenzálni” – tette hozzá. Felhívta a figyelmet arra, egészségügy működőképességét a kormánynak kell biztosítani.