<p>kdnp.hu </p><p>Forrás: MTI</p>
Mikola István szerint lehangoló az Állami Számvevőszék (ÁSZ) mai napon ismertetett jelentése a sürgősségi betegellátás helyzetéről. A fideszes szakpolitikus sajtótájékoztatóján a tisztiorvosi szolgálat azon intézkedéséről szólva, amely az ötletszerűen kiválasztott 13 kórházakat minden súlyos beteg ellátására kötelezte kijelentette: az új szabályozás előkészítetlenül, kapkodva született, s ez veszélyes az ellátás biztonsága szempontjából. „Meddig folytatódhat még ez a káosz?” – tette fel a kérdést az ellenzéki képviselő.
A politikus úgy látja: a káoszt csak tetézi, hogy a kórházigazgatókat nem értesítették a szóban forgó döntésről, nem tekintették át a személyi feltételeket, az intézmények felkészültségét, és az ehhez az ellátáshoz rendelt finanszírozásról sem szóltak. Mikola István hozzátette, a betegirányítók – háziorvosok, járóbeteg-szakellátók, mentők – sem tudnak arról, hogy nekik más úton-módon kellene a betegeket sürgős esetekben kórházba utalniuk.
Az ÁSZ jelentéséről – amelyben megállapították, hogy az országban jelentősen eltérőek a sürgősségi ellátáshoz való hozzájutás lehetőségei – a Fidesz egészségügyi szakpolitikusa azt mondta: a számvevőszék „elégtelennek minősítette a sürgősségi betegellátást”.
Kifejtette: az ÁSZ kiemelte a betegutak tisztázatlanságát, a betegirányítás zavarait, illetve megállapította, hogy a sürgősségi betegellátásban nincs előrelépés. Külön figyelni kell szerinte a jelentés azon kritikájára, hogy háziorvosi szinten szinte nincs sürgősségi ellátás.
Azzal kapcsolatban, hogy egyes megyéknél akár tízszeres különbség is lehet a százezer lakosra jutó sürgősségi ágyak számát figyelembe véve, a szakpolitikus közölte: ennek oka az, hogy a jelenlegi egészségügyi struktúra nem a térségi népegészségügyi trendekhez igazodik.