Forrás: mr1-kossuth.hu
Szeptember elsejével életbe lép az az új adójogszabály, ami szerint mindkét szülő adózik a családi pótlék után, bár azt csak egyikük kapja. Ezt az előírást többen is megtámadták az Alkotmánybíróságon. A jogszabályban egyébként több ellentmondást is felfedeztek a hozzáértők.
Nem adóztatható meg az a jövedelem, amelyet az érintett nem is kap meg – erre hivatkozik alkotmánybírósági beadványában a Könyvelők Egyesülete. Arról van szó, hogy a családi pótlékot az egyik szülő kapja, de az új szabály szerint mindkét szülő adóalapjába beleszámítják majd fele-fele arányban – magyarázta Ruszin Zsolt alelnök. Szerinte az intézkedéssel visszaüthet az a gyakorlat, amely szerint nincs családi jövedelemközösség.
A családi pótlékról a munkavállalónak kell nyilatkoznia, először a szeptemberi bérszámfejtés előtt. A Könyvelők Egyesülete több ellentmondást is lát a jogszabályban. Például ha a dolgozó leadja a nyilatkozatot, de a családi pótlék összegét nem írja bele, az adótábla felső kulcsával vonják tőle az adót, és majd az adóbevallásnál kérheti vissza az esetleges különbözetet.
Viszont ha egyáltalán nem ad le nyilatkozatot, nem kell tartania ilyen következménytől, legfeljebb elvileg az APEH ellenőrizheti később, kellet volna-e adóznia vagy sem. Az alelnök azt mondja, a Pénzügyminisztériumtól ajánlatot kaptak egy találkozóra, ezt most szervezik. A szociális tárca közölte, nem kíván nyilatkozni az ügyben.