Forrás: mno.hu, index.hu
„Izlandhoz hasonlítanak minket a piacon és csak az a kérdés, hogy most is megkegyelmeznek-e a befektetők Magyarországnak” – kommentálta a piaci hangulatot a Portfolio.hu-nak egy nagy nemzetközi szereplő budapesti devizakereskedője. Ha meg is kegyelmeznek, akkor annak is ára van (IMF-kölcsön kamatfelára) – tette hozzá. Meglátása szerint a Magyar Nemzeti Bank (MNB) nem tud érdemben mit tenni, mert ha kamatot emel a forint védelmében, akkor azzal továbbra rontja a helyzetet a napok óta lényegében illikvid állampapírpiacon (a magasabb magyar kamattartalommal sem tud érdemben vételeket generálni).
A forint tegnap délután még a 251-es forint/eurós szinten mozgott, ám ma az európai bankközi piacon való nyitást követően kisebb megtorpanásokkal, lényegében folyamatosan gyengül. Fél 12-re már 267 forintot ért 1 euró. Ez napon belül több mint öt százalékos értékvesztés. Azóta kicsit korrigált a kurzus, de csak egy-két egységnyit.
A BUX is zuhan, fél 12-re már 7 százalékos mínuszban tartózkodott a tegnapi értékéhez viszonyítva. A két legnagyobb forgalmú részvényt, az OTP- és a Mol-papírokat ütötték a leginkább a befektetők, a két részvény kereskedését néhány percre fel is kellett függeszteni, mert 10 százaléknál nagyobbat estek. A kereskedés újraindítása után pedig még tovább veszítettek értékükből, az OTP 12, a Mol 11 százalékkal ér kevesebbet eddig, mint tegnap.
A magyar állampapírpiac továbbra sem létezik gyakorlatilag, csak papíron. Múlt héten fagyott be az állampapírpiacunk, és ma sincs vételi oldal, egyszerűen nincs senki, aki hajlandó lenne magyar állampapírokat vásárolni – mondták az Indexnek állampapírpiaci kereskedők
Nagyon ingatag a helyzet, tegnapelőtt és tegnap a nagy bankmentő csomagok bejelentése megnyugvást hozott a piacra, szépen meneteltek fel a tőzsdeindexek, ám most a befektetők figyelme újfent a recessziós félelmek felé fordult, ezért van a mai zuhanás – magyarázták elemzők.
Kedvezőtlen jel, hogy a magyarországi bankközi piacon eltűnt a likviditás, a hitelintézetek nem jutnak devizahitelhez és egyre többen jelentik be, hogy – ezért – a lakossági devizahitelezést is leállítják vagy felfüggesztik.