Surján László: Európa megmentése és megújítása

Vegyes érzelmekkel olvastam az Új Szó honlapján az eredetileg a Hvg.hu által megjelentetett Soros György-írást. Jellemző egyébként, hogy a pozsonyi Új Szó újabban lelkesen közöl minden Orbán-kritikus írást, olykor a Népszava stílusában. De ez legyen az ő bajuk.


Surján László a KDNP tiszteletbeli elnöke (Fotó: Váli Miklós)

Soros György írásának elejét minden rossz érzés nélkül és egyetértőn tudtam olvasni, ellentétben a véleménycikk második felével. Azonban erős a gyanúm, hogy az első részben is valószínűleg egészen mást értünk ugyanazokon a szavakon. Ki nem értene egyet azzal, hogy: „Ma az Európai Uniót egyszerre kell megmenteni és megújítani. A legfontosabb a megmentése, mert létében fenyegeti veszély. De … nem kevésbé fontos újra megteremteni azt a támogatást, amelyet valaha az EU magáénak tudhatott.”

Kedvemre való az is, hogy kimondjuk: „Az eurózóna például már pontosan az ellentéte annak, ami a célja volt. Az EU olyan, hasonló értékeket valló államok önkéntes szövetsége volt, amelyek maguk adják fel szuverenitásuk egy részét a közös eredményekért. A 2008-as válság után viszont az eurózóna úgy alakult át, hogy a hitelező államok diktálhatták a feltételeket az adósoknak, akik képtelenek voltak azoknak megfelelni. A megszorítások erőltetése gyakorlatilag lehetetlenné tette a gyenge országoknak, hogy kinőjék gondjaikat. Ha ez így folytatódik, kevés esély marad.

Ezért kell az uniót radikálisan újjáépíteni. Az a felülről szervező elv, amellyel Jean Monnet elindította az európai integrációt az 1950-es években, igen sokáig kitartott. Most közös erőfeszítésre van szükség ahhoz, hogy az uniós intézmények együttműködhessenek az alulról induló kezdeményezésekkel, és közösen újra megnyerhessék a választók bizalmát.”

Még Soros írásának legutolsó bekezdésének az eleje is igaz: „Megtanultam, hogy a demokráciát nem lehet külföldről szállítani. Azt a népnek magának kell kivívnia és megvédenie.”

Soros mégis kívülről akarja megmondani, hogy milyen legyen a mi demokráciánk. A bekezdés így folytatódik: „Csodálom a magyarok bátorságát, amivel szembeszállnak Orbán maffiaállamának szemfényvesztésével és korrupciójával. És reményt ad az európai intézmények energikus válasza a Lengyelországból és Magyarországról érkező kihívásokra. Az előttünk álló út veszedelmes. De én látom ebben a küzdelemben a lehetőséget, hogy Európa még feltámadhat.”

Egyrészt nálunk nincs maffiaállam és nincs olyan korrupció, amilyenről az ellenzék és Soros beszél.

Hivatkozhatok Karácsony Gergely kijelentésére: „Fideszes korrupcióra nincs konkrét bizonyítékunk.” Akkor pedig miről beszél Soros? Ő diktálja a fizetett híveinek a mondókát, vagy őt eteti a hamis vádakkal a szavazóit vesztett hazai ellenzék. „A magyarok” egyébként távolról sem szálltak szembe a kormánnyal, az a néhány, alighanem kívülről pénzelt figura, aki politikai tényezőnek képzeli magát, a tüntetések kudarcát hangos győzelmi jelentésekkel leplezve akarja megszolgálni a befektetett összegeket.

Figyelemre méltónak találom, hogy Soros a menekültválságról semmi lényegeset nem mond. Ő is, mint Orbán Viktor, hiányolja a közös európai politikát. De nem mindegy, hogy az illegális migrációnak közösen nyitunk szabad utat, vagy közösen alkalmazzuk a vonatkozó törvényeket és közösen védjük meg a schengeni külső határokat. Hiányolom, hogy a megújuló Európáról sincs szó, és azokról a gondokról sem, amelyek a brexithez vezettek. Hogyan rea­gáljon az európai közösség a katalán önállóságra? A nemzeti kisebbségek felettébb hiányos emberi jogaira? Meddig lehet a sok-sok problémát a szőnyeg alá söpörni?

Összegezzünk: a felülről irányított Európa okafogyott, idejétmúlt, működésképtelen. Soros olyan Európát szeretne, amelyben az intézményekbe vetett bizalom megerősödik. Ezek az intézmények együttműködnének az alulról jövő kezdeményezésekkel. Jelenleg e kezdeményezések nem azok, amelyekről Soros beszél, hanem a tagállamok azon igyekezete, hogy az unió szabad országok önkéntes együttműködése legyen. A felülről jövő irányítás hibáit nem lehet úgy orvosolni, hogy csökkentjük a tagállamok beleszólását a dolgok menetébe.

A tagállamok – s ebben Sorosnak igaza van – bizonyára örömmel együttműködnek mindenben, ami hazájuk és nemzetük javát szolgálja. De az a modell, amelyben a nagyok diktálnak a kicsiknek, a gazdagok a szegényeknek, nem ilyen. Hogy milyen legyen a megújult Európa? Ezt az euró­paiaknak kell eldönteniük, és ebben mindenkinek egy szavazata van. Egy európai származású amerikainak lehet véleménye, de szavazata egy sincs.

 

A szerző a KDNP tiszteletbeli elnöke

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!