A 2010-ben elfogadott új önkormányzati törvénnyel az állam több feladatot vállal át az önkormányzatoktól, mint előtte, amikor elégtelen volt a finanszírozási rendszer, az önkormányzatok pedig tele voltak adóssággal – mondta Dukai Miklós, a Belügyminisztérium önkormányzati államtitkára a KDNP Önkormányzati Tanácsának konferenciáján csütörtökön Budapesten.
Dukai Miklós előadásában úgy fogalmazott, az új önkormányzati törvény beváltotta a hozzá fűzött reményeket, majd hozzátette: lezárultak a rendszerszintű változások az önkormányzatok vonatkozásában.
Az államtitkár ismertette: az önkormányzatok adósságának konszolidációja négy ütemben történt, amelyekben összesen 1368 milliárd forint adósságot vállalt át a kormány az önkormányzatoktól. Azok az önkormányzatok, amelyektől nem kellett átvállalni az adósságot, összesen 50 milliárd forint forrást kaptak fejlesztésekre – fűzte hozzá.
Dukai Miklós emlékeztetett, 2017-től minden önkormányzat maga dönthet arról, hogy eltér-e a köztisztviselői illetményalaptól. 2019-ben a köztisztviselői béremeléshez 11 milliárd forintos pályázatot indított a kormány, amely 20 százalékos béremelést tett lehetővé.
2022-ben a minimálbér és a garantált bérminimum emelkedéséből adódó többlethez is hozzájutottak az önkormányzatok, amely összesen 64,2 milliárd forintot tett ki. A polgármesteri illetmények növeléséhez is két alkalommal járult hozzá a kormány: 2017-ben és 2022-ben – emelte ki az államtitkár.
Dukai Miklós előadásában megemlítette az önkormányzatoknak jutó legfontosabb kormányzati fejlesztéseket, pályázatokat és támogatásokat: a gyermekétkeztetési hozzájárulást, önkormányzati feladatellátást szolgáló fejlesztéseket, a szociális célú tüzelőanyag pályázatát, a vis maior támogatási konstrukciókat vagy épp az ukrán menekültek ellátásával kapcsolatos támogatásokat.