A koronavírus elleni védekezésről beszéltek napirend előtt a parlamentben a kormánypárti felszólalók.
Hollik István (KDNP), országgyűlési képviselő
Hollik István (KDNP) azt emelte ki: a járvány egész Európában erősödik, több országban rekordot dönt az új fertőzések száma, ám Magyarország továbbra is a jól védekező államok közé tartozik.
Pékdaként hozta fel, hogy míg Európában 100 ezer lakosra 41 áldozat jut, addig Magyarországon 22 ez a mutató.
Hozzátette: más államoktól eltérően nálunk az orvosok minden esetben feltüntetik halálokként a koronavírust, ha annak szerepe lehetett a páciens elhunytában.
A helyzet egyre súlyosabb Európa-szerte, de Magyarország helyt áll - jelentette ki, köszönetet mondva az emberfeletti, hősies munkáért a védekezésben résztvevőknek. Mint mondta, a kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy az ellátórendszer ne váljon túlterheltté.
Felidézte: a járvány első hullámának kulcspillanata a koronavírus-törvény elfogadása volt, amely lehetővé tette, hogy a kormány kellő határozottsággal, a veszéllyel arányosan cselekedhessen.
Ezt tették, mondta, akkor is, ha „a baloldal nem szívlelte meg a kérésünket, miszerint ha segíteni nem akarnak, legalább ne hátráltassák a koronavírus elleni védekezést", hazugságokat terjesztve, pánikot keltve.
Baloldali képviselőtársait arra kérte, hogy a pártpolitikát félretéve szavazzák meg kedden a kormány kezdeményezését, hozzátéve, ha nehéz hetek is következnek, már „látható a fény az alagút végén: a vakcina belátható távolságban van".
Völner Pál, az igazságügyi tárca parlamenti államtitkára válaszában felidézte: tavasszal, amikor a vadonatúj, ismeretlen veszéllyel szembeni azonnal intézkedésekhez kért rendkívüli jogköröket a kormányzat, még a házszabálytól eltéréshez sem járult hozzá az ellenzék.
Hozzátette: ezt követően Nyugaton rágalomhadjáratba kezdtek, ám Brüsszelben „jogilag nem találtak fogást a történéseken, mindenki belátta, hogy azok a szabályok, amelyeket mi alkalmaztunk, nem haladják meg a Nyugat-Európában alkalmazott mértékeket".
Bízzunk benne, hogy ebben az esetben a holnapi napon győzni fog a józanság - fogalmazott az államtitkár, megemlítve, most súlyosabb a járványhelyzet, mint a tavaszi ellenzéki „ámokfutás" idején volt, noha ezzel „nem lógunk ki az európai átlagból".
Érdekesnek nevezte, hogy ellenzékiek és brüsszeli bürokraták épp most, a járványhelyzet idején tartják a legfontosabbnak, hogy „politikai-ideológiai zsarolással sarokba állítsák Magyarországot", és eljárásukat jogállamisági köntösbe burkolva vonjanak meg forrásokat.