Novák Katalin a hatodik köztársasági elnök a rendszerváltás óta, akinek ünnepélyes beiktatása ma a Kálvin téri református templomban ökumenikus istentisztelettel veszi kezdetét, ünnepi beszéde a Kossuth téren a 11 órakor kezdődő díszceremónián hangzik el. A katonai tiszteletadás után - mások mellett - fellép Rúzsa Magdolna énekes és Balázs János zongoraművész. Május 14-én 13 órakor megnyitja kapuit a Sándor-palota, ahova szintén minden érdeklődőt szeretettel várnak 18 óráig.
Novák Katalin köztársasági elnök (Fotó: sandorpalota.hu)
Az alaptörvény szerint a köztársasági elnök kifejezi a nemzet egységét, őrködik az államszervezet demokratikus működése felett, ő a Magyar Honvédség főparancsnoka. Az államfőt az Országgyűlés öt évre választja, és legfeljebb egy alkalommal lehet újraválasztani. Az alaptörvényben előírt feladatán túl a nemzeti egység kifejezését személyes vállalásának nevezte Novák Katalin.
Egy korábbi rádióinterjúban Novák Katalin államfői hitvallásával kapcsolatban elmondta, hogy nehéz, de nem lehetetlen feladat lesz megjeleníteni a nemzet egységét; sok-sok olyan törésvonal van, amelyeken felül kell emelkedni. Meggyőződésének nevezte, hogy a magyar emberek többsége vágyakozik ez után a nemzeti egység után,még akkor is, ha ezzel nem minden pillanatban vannak tisztában.
Van egy olyan magától értetődő nemzeti egység, amelynek a kifejezése nekem feladatom is lesz,és ez nemcsak az alaptörvény által megkívánt feladatom, hanem személyes vállalásom - fogalmazott.
Köztársasági elnöki tisztségével kapcsolatban közölte: arra törekszik, hogy - bár a körülményei jelentősen megváltoznak majd - a lényeg ne változzon. Ne változzon, hogy "honnan jöttem, hogy ki vagyok és milyen örökséget kaptam", valamint azok a viszonyítási pontok, amit Isten, a hit, a család, a barátok jelentenek - hangoztatta.
Személyes élet- és családtörténetét felidézve Novák Katalin a család fontosságát is hangsúlyozva arról beszélt,
mindannyiunk családtörténetében benne van a magyar történelem és a magyar történelemben benne van mindannyiunk családtörténete".
Ez oda-vissza működik - jegyezte meg. Szólt arról is, hogy ahhoz a nemzedékhez tartozik, amelyik még nem a szabadságba született bele, de élete tudatos részét már szabadságban élte.