Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerint az ukrán kormány ne akarja megmondani, hogy mi a jó a kárpátaljai magyaroknak.
kdnp.hu – MTI
A miniszter az M1 aktuális csatorna csütörtök esti műsorában az ukrán oktatási törvény módosításával kapcsolatban úgy vélte: az ukrán kormány ugyan azzal indokolja a módosítást, hogy minden állampolgár jobban megtanuljon ukránul, s ezáltal jobban tudjon érvényesülni, de lehet olyan kárpátaljai magyar, aki magyar közegben szeretné leélni az életét és csak bizonyos szinten akar megtanulni ukránul.
„Ne akarja megmondani az ukrán kormány, hogy mi a jó a kárpátaljai magyaroknak” – jelentette ki.
Azzal kapcsolatban, hogy az új szabály szerint tízéves kortól az iskolákban az ukrán lesz az oktatás fő nyelve, Szijjártó Péter azt mondta, a magyar gyermekek, akik magyar nyelvi közegben nőnek föl, ha negyedikes koruktól ukránul kell tanulniuk a szaktárgyakat, dupla versenyhátrányba kerülnek:
nem tanulhatnak anyanyelvükön, és kevésbé fogják érteni a szaktárgyakat, mint ukrán társaik.
Hozzátette: a magyar kormány nyitott arra, hogy segítenek kidolgozni egy olyan metódust, hogyan lehet megtanítani a kárpátaljai magyar gyermekeket az ukránra, mint idegen nyelvre. Szerinte a mostani tanítási módszer rossz, és ezt hiába mondták már többször a kárpátaljai pedagógusok.
Szijjártó Péter szerint az ukrán oktatási törvényről megkezdett konzultáció csak akkor lehet sikeres, ha már a konzultáció idejére felfüggesztik a törvény azon passzusát, amely „durván sérti” a magyar kisebbségek jogait. Nem arról van szó, hogy az Ukrajnában élő magyarok kaptak egy jogot, ami kevés, hanem egy meglévő jogot vettek el – hangsúlyozta.
Szijjártó Péter elmondta: hétfői ungvári látogatása során találkozott a magyar szervezetek vezetőivel, akik azt kérték: harcoljanak és egy tapodtat se lépjenek hátra. A magyar kormány ezt fogja tenni – közölte a külügyminiszter.
Kiemelte, hogy az ukránok európai integrációja Magyarországon keresztül vezet. Ezt a folyamatot pedig mindaddig blokkolni fogják, amíg Ukrajna nem vonja vissza az oktatási törvény sértő passzusát.
Szijjártó Péter azt mondta: folyamatosan növelni kell az Ukrajnára háruló nemzetközi nyomást. Ennek nyomán hétfőn kezdeményezni fogja az uniós társulási tanács összehívását, s Ukrajna társulási megállapodásának felülvizsgálatát.