Jelentős lépéseket tett a kormány a fiatalok itthon maradása érdekében

Rétvári Bence szerint a kormány hathatós és fontos döntéseket hozott az elmúlt három évben a fiatalok Magyarországon tartása érdekében. Az államtitkár erről a Gyere Haza Alapítvány által rendezett Return ticket – A külföldről hazatérők lehetőségei című konferencián beszélt a fővárosban. Hangsúlyozta, olyan fiatalok hívták életre az alapítványt és a mozgalmat, akik nemcsak arról vannak meggyőződve, hogy nem külföldön szeretnének boldogulni, hanem arról is, hogy másokat is meg tudnak győzni álláspontjuk helyességéről.

Érzelmi, racionális és anyagi szempontokat egyaránt fel lehet hozni az itthoni boldogulás mellett – mondta. Magyarországon a biztonság, az állam stabilitása mellett a szabadság is teljes mértékű, és nem jellemző a társadalom elöregedése sem olyan mértékben, mint egyes nyugati országokban.

Mint mondta, a kormány az elmúlt három évben nem azt a politikát folytatta, amit Gyurcsány Ferenc képviselt, hogy „el lehet innen menni”, hanem hathatós és jelentős anyagi ráfordításokkal járó döntéseket hozott a fiatalok itthon tartása érdekében.

Az ugyanakkor jó az országnak, ha a fiatalok külföldön tanulmányokat folytatnak, nyelvet tanulnak, tapasztalatot szereznek. Az a lényeg, hogy a megszerzett tudással visszatérjenek – jelentette ki, hangsúlyozva, a kormánynak feladata az is, hogy visszatérésük érdekében rugalmas feltételeket teremtsen.

Szólt arról is, hogy az elmúlt három évben 200 ezerrel nőtt a foglalkoztatottak száma, mára mintegy négymillióan dolgoznak Magyarországon, s a munkanélküliség tíz százalék alá csökkent, aránya jobb, mint az uniós átlag. Szerinte arányaiban kevesebb magyar fiatal vállalt külföldön munkát például Lengyelországhoz, Romániához vagy Hollandiához képest.

A fiatalok munkanélkülisége ugyanakkor az átlagnál magasabb, hasonlóan az uniós helyzethez, ezért indították el a többi közt a munkahelyvédelmi akciótervet. Ennek köszönhetően 720 ezer munkavállaló munkahelyét őrizték meg Magyarországon – mondta.

A 25 éven aluliak esetében 6,2 milliárd keretösszegű alprogram indult az akcióterven belül, s átlagosan havonta 95 ezer fiatal munkahelyét óvták meg. A pályakezdő fiatalok közül havonta 8100 juthat munkához. Erre mintegy 900 millió forintot biztosítanak – tette hozzá az államtitkár.

Rétvári Bence elmondta, hogy akik a szakképzést választják, ösztöndíjat kapnak, és a diákmunkát is ösztönözték.

Reményének adott hangot, hogy egyre többen látják majd a javuló gazdasági körülményeket, és azt, hogy megéri hazajönni, van itthon lehetőség és lehet boldogulni.

Bauer Béla, a Századvég Politikai Iskola Alapítvány vezető kutatója szerint amikor valaki elhagyja az országot, szempont lehet számára a tanulási lehetőség, a jól fizető munka, esetenként a biztosabb szociális védőháló. Hasznosítható lehet a későbbiekben például a kapcsolati tőke, a tapasztalatszerzés.

Hátrányként említette egyes politikai mozgalmak fenyegetését, a lakóhely szerinti diszkriminációt. „Egyre zártabbak ma már a társadalmak, s a nemzeti identitás csökkenése a jellemző” – állapította meg.

Elmondta, az összes magyar hallgató 2,7 százaléka tanul külföldön, ez a felét sem éri el az osztrák és a német adatnak, míg az európai átlag 3,6 százalék.

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!