kdnp.hu – MTI
Teljesen legitimek azok a felvetések, melyek szerint az európai uniós intézményeknek személyi konzekvenciákat kell levonniuk a brit népszavazás után – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az MTI-nek hétfőn Varsóban, miután részt vett tíz európai uniós tagország diplomáciai vezetőinek találkozóján.
A népszavazás eredménye „kudarc", „kifejezetten kedvezőtlen fejlemény" az Európai Unió szempontjából – értékelte a magyar külügyminiszter. Hozzátette: a brit kormány már meghozta a személyi felelősségre vonatkozó következtetéseket, ezzel szemben „az Európai Unió intézményei személyi konzekvenciákat mindeddig nem vontak le".
Lubomír Zaorálek cseh külügyminiszter hétfőn tett prágai kijelentésére utalva a magyar diplomácia vezetője elmondta: „teljesen legitimnek" tartja azokat a követelményeket, melyek az utóbbi napokban megjelentek, és amelyek az európai uniós intézmények részéről a személyi konzekvenciák levonására vonatkoznak.
„Komoly problémának" találta Szijjártó Péter azt, hogy a brit kilépés „nem abba az irányba indította el az európai vezetők gondolkodását, hogy mit kellene megváltoztatni". „Teljesen helytelen és tévedésen alapuló iránynak" minősítette azt, hogy az európai intézmények a brit népszavazás után „a korábbi kudarchoz vezető politikát akarják még inkább aktivizálni".
A varsói megbeszélés tartalma iránt érdeklődő kérdésre válaszolva úgy értékelte: ez „hasznos tanácskozás" volt, amely során „sok közös nevezőre" jutottak, bár volt sok olyan kérdés, amiben csak a csoport egy része értett egyet. „Ez a konzultációk ilyen fázisában még természetes" – fűzte hozzá.
„Ebben a helyzetben, amikor az EU járatlan útra kell, hogy rálépjen – hiszen a jelenlévők közül távozni senki nem akar az EU-ból - nagyon fontos, hogy minél többet konzultáljunk" – fejtette ki Szijjártó Péter.
A lengyel külügyminiszter által kezdeményezett varsói megbeszélésre azoknak az európai uniós tagországoknak a diplomáciai vezetőit hívták meg, amelyek nem vettek részt a hat alapító tagállam szombati berlini külügyminiszteri megbeszélésén. Jelen volt a bolgár, a görög és a román külügyminiszter, valamint David Lidington, a brit külügyminisztérium európai ügyekért felelős államtitkára, továbbá Ausztria, Spanyolország, Szlovákia és Szlovénia külügyi államtitkárai, illetve magas rangú hivatalnokai.