Forrás: MTI
Egyre több gyermek kerül állami gondozásba Magyarországon. Az elmúlt évben 7-8 százalékkal emelkedett a szétszakított családok száma. Ennek legfőbb okai a gazdasági válság okozta mélyszegénység, munkanélküliség, amelyek olyan deviáns viselkedést okoznak a szülőknél, ami miatt egyre több gyermek válik veszélyeztetetté a családokban.
Az állami gondozásba kerülő gyermekek többsége 3 év alatti vagy 13-17 éves. Magatartászavarral, beilleszkedési gondokkal küzdenek, otthon rendszeresen verik őket. A szülők egy része örül annak, ha elveszik tőle a gyermeket vagy a gyermekeket, mert utána felelősség nélkül folytathatják züllött életvitelüket.
A gyermekek egy része – egyéb választás híján – az otthon látott mintát követi. „Nem járnak iskolába, csavarognak, esetleg alkoholhoz, drogokhoz nyúlnak, és nem tudja a szülő fegyelmezni, visszatartani őket. Általában ez a legnagyobb probléma. És szóba kerül néha a bűnözés is” – mondta Juhász Ilona gyermekvédelmi szakember.
Az állami gondozottak számának emelkedéséért a szakemberek az elmúlt időszak szociálpolitikáját is hibáztatják. Szerintük a korábbi kormányok nem fordítottak kellő figyelmet a megelőzésre és a szülők felvilágosítására.