Forrás: MTI
Alkotmányellenes a közoktatási törvény intézményvezetők kinevezési jogával kapcsolatos passzusa – tájékoztatta az Alkotmánybíróság a Magyar Távirati Irodát. A testület hírlevelében felidézi, hogy a köztársasági elnök 2010. január 4-én fordult az Alkotmánybírósághoz, az államfő indítványa szerint a törvénymódosítás korlátozná a közoktatási intézményfenntartók – köztük az önkormányzatok – vezető-kinevezési jogát. A köztársasági elnök rámutatott: ha egy alapvető önkormányzati hatáskört az önkormányzati törvény szabályoz, akkor annak korlátozása csak kétharmados jogszabállyal elfogadott törvénnyel történhet.
Az Ab indoklásában kifejtette: a vitatott passzus a fenntartóknak az irányítás részét képező, vezetői megbízási hatáskörét korlátozza. Csak annak adhatnának ugyanis vezetői megbízást, akinek az intézményvezetői pályázatához készített programját a nevelőtestület tagjainak legalább negyven százaléka támogatta. A taláros testület álláspontja szerint a szabályozás elfogadásához kétharmados többségre lett volna többség, ennek hiányában a rendelkezés alkotmányellenes.
A parlament december 14-én 199 igen, 147 nem szavazattal és 2 tartózkodás mellett fogadta el a közoktatási törvény módosítását, a helyi önkormányzatokról szóló törvény módosítását azonban 201 igen, 147 nem, 2 tartózkodás mellett utasította el. Az önkormányzati törvényben is rögzítették volna, hogy a közoktatási intézmények vezetőinek, azaz az igazgatók kinevezéséhez szükséges az intézményi közösségek (többek között diákönkormányzat,
szülői munkaközösség, iskolaszék) támogatásának megszerzése a vezetői programhoz.>