Forrás: MHO
Azonnali, határozott kormányzati intézkedésekre van szükség a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége szerint a hazai árvíz- és belvízhelyzet miatt, amely többszörösen is sújtja a magyar gazdákat.
„Többszörösen sújtja a magyar gazdákat a belvíz és az árvíz. A tönkrement termés miatt bevételkiesést szenvednek el, ráadásul évente hektáronként kilencszáz, ezer forintot kell a védekezésre kifizetniük, miközben a vízelvezető csatornákat nem hozták rendbe” – mondta a Magyar Hírlapnak Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (Magosz) elnöke.
Emlékeztetett: a vízgazdálkodási társulások 2002-ben, az Orbán-kormány idején kaptak utoljára pénzt a működésükre, azóta egyetlen fillért sem láttak. Ennek következtében az elvezető csatornák jelentős része olyan állapotban van, hogy még szivattyúval sem lehet elvezetni belőlük a vizet.
A belvízkatasztrófa következtében kipusztul a földekből a termés – mondta Jakab István –, ami lehetetlenné teszi a gazdálkodást, ráadásul megakadályozza az uniós területalapú támogatások lehívását is. Az elnök ezért sürgős és határozott intézkedések megtételére szólította fel a kormányt.
A Tiszántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság arról tájékoztatta a távirati irodát, hogy tovább árad a Hortobágy-Berettyó. A folyón másodfokú az árvízvédelmi készültség. A Berettyó vízállása Szeghalomnál tegnap reggel 474 centiméter volt, ami csak 18 centiméterrel marad el a harmadfok elrendeléséhez szükséges vízszinttől. Az elmúlt 24 órában 35 stabil szivattyútelep 2,2 millió, míg négy szállítható szivattyú 83 ezer köbméter vizet emelt át a folyókba. A védekezés során eddig több mint 11 millió köbméter vizet szivattyúztak át.
A Szabad Föld eközben azt írta, hogy a Tisza-völgy árvízvédelmét szavatoló Vásárhelyi-terv megvalósítása mintegy hat évet csúszik, mivel a hat tározóból csak 2008 novemberében készült el az első, a cigándi árapasztó, míg a program befejezését időközben 2013-ra módosították.