Forrás: MTI
A Magyar Nemzet kérésére az adatvédelmi biztos vizsgálatot indít a 2006-os őszödi beszéd ügyében: szeretnék megtudni, mennyi közpénzt fordítottak a beszéd kiszivárogtatásának vizsgálatára.
Jóri Andrástól annak elemzését kérte a napilap, vajon miért cáfolja a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) főigazgatója a titokminiszter állításait. A lap mai számában olvasható cikkben ismertetik, hogy még decemberben egyidejűleg megkeresték Juhász Gábort, a polgári titkosszolgálatokat irányító minisztert és Balajti Lászlót, az NBH főigazgatóját. Arról érdeklődtek, hogy hány munkatárs, milyen összegért vizsgálódott a kiszivárogtatás ügyében.
A titokminiszter nevében a kormányszóvivői iroda válaszolt a lapnak. Eszerint a vizsgálatot a balatonőszödi kormányüdülő és a kormányzati személyek védelméért indították meg, mégpedig az államtitokról szóló jogszabály alapján. Úgy vélték, hogy Gyurcsány Ferenc akkori miniszterelnök beszédének kiszivárogtatása kapcsán nem lehet jogsértést megállapítani. A szóvivői iroda tájékoztatása szerint a Nemzetbiztonsági Hivatal tud választ adni arra a kérdésre, hogy mennyi közpénzt fordítottak a vizsgálatra.
Az NBH főigazgatójának levele szerint a hivatal által végzett konkrét munka államtitoknak minősül, a közpénzek felhasználásáról pedig a kormányszóvivői iroda adhat felvilágosítást.
A lap kiemeli, hogy Péterfalvi Attila korábbi adatvédelmi biztos 2006 októberében megállapította, hogy a miniszterelnöknek az ország helyzetét elemző beszéde közérdekű információ, az eleve a széles nyilvánosságra tartozik. Hozzáteszik: Jóri András a közérdekű adatok nyilvánosságáról szóló törvény alapján vizsgálódhat.