Forrás: MTI
Gyömöre Máté, a Progresszív Intézet elemzője szerint a kormányprogramban foglaltakhoz képest új dolgot nem mondott Orbán Viktor, viszont határozott cezúrát húzott a rendszerváltástól eltelt húsz, illetve a szocialista kormányzás nyolc éve, és a most felálló kormány korszaka között. Azzal, hogy a parlamenti ülést alkotmányozó nemzetgyűlésnek nevezte a kijelölt kormányfő, ezzel megfelelt szavazói várakozásának. Az elemző úgy véli, a beszédből arra lehet következtetni, hogy a következő kormány gazdaságpolitikájában nagy szerepet fog játszani az állami részvétel, a protekcionizmus.
A jövőbeni kormányzás kereteinek meghatározását szolgálta Orbán Viktor parlamenti beszéde - mondta Gyulai Attila, a Political Capital ügyvezető igazgatója. A nagyon egyszerű kulcsmondatok sokszori ismétlése azt szolgálja, hogy az üzenetek minél biztosabban jussanak el a választókhoz. Az elemző szerint a Fidesz célja ezzel az, hogy a begyakorlott retorikai fordulatok magyarázattal szolgálhassanak a jövőbeni kormányzati lépésekre. Ilyen értelemben a most elhangzottak a következő kormány intézkedéseinek szimbólumaként szolgálhatnak majd.
Szomszéd Orsolya, a Nézőpont Intézet elemzője szerint ismét kirajzolódott, hogy Orbán Viktor a spirituális vezető, míg Navracsics Tibor leendő közigazgatási és igazságügyi miniszter, valamint miniszterelnök-helyettes a gyakorlatba vezeti át a víziót.