Forrás: MTI
Történelmi siker a Fidesz választási győzelme, a magyar pártrendszerben pedig tektonikus változások indultak el, először került be két új politikai erő az Országgyűlésbe, a kétpólusú pártrendszer ezzel a múlté, ami a stratégiák újraírására sarkallja majd a pártokat – mondta G. Fodor Gábor, a Századvég Alapítvány kutatási igazgatója.
Európában példátlan, hogy egy párt kétharmados parlamenti többségre tegyen szert, a Fidesznek pedig erre nagy az esélye - mondta G. Fodor Gábor, a Századvég kutatási igazgatója. A Fidesz elsöprő sikerének magyarázata G. Fodor Gábor szavai szerint az elmúlt évek bűn rossz szocialista kormányzása; a politológus úgy véli: végső soron ez vezetett a Jobbik megerősödéséhez is. A Fidesz győzelméhez azonban az is kellett, hogy a párt integrálni tudja a korábbi baloldali szavazók egy részét.
Az LMP-ről szólva G. Fodor Gábor elmondta: a párt valószínűleg nemcsak az SZDSZ egykori bázisát sorakoztatta fel maga mögé, hanem azokat a többségében fiatal választókat is, akik bár elégedetlenek a jelenlegi politikai elittel, nem vonzódnak a radikális eszmékhez. Okosak voltak a választók – kommentálta az MDF kiesését a politológus, hozzátéve: a demokrata fórum hitelét vesztette, habarékpárttá vált, amely csakis vezetőinek politikai túlélését szolgálta, és a szavazók átláttak ezen.
Szomszéd Orsolya, a Nézőpont Intézet elemzője is úgy véli, hogy a Fidesz megszerezheti a kétharmados többséget, ehhez 52 mandátumra van még szüksége. A politológus rámutatott: a gyökeres változás iránti választói igény nagy nyertese a két új szereplő, a Jobbik és az LMP. Bejutásukkal egy nagy, domináns párt mellett két közepes és egy kisebb erő lesz jelen a parlamentben, a Fidesz pedig kétoldalú ellenzékkel néz majd szembe.