Magyarországon Nyugat-Európa számtalan országánál sokkal sokszínűbb a sajtó

kdnp.hu – MTI

A Fidesz szerint Magyarországon Nyugat-Európa számtalan országánál sokkal inkább érvényesül a tömegtájékoztatás, a sajtó sokszínűsége.

Gulyás Gergely, a kormánypárt alelnöke, frakcióvezető-helyettese vasárnap, Budapesten tartott sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott, nem látják, ki ellen irányul az a közös tüntetés, amelyet ellenzéki pártok és civil szervezetek tartanak vasárnap délután a magyar sajtószabadságért.

Kiemelte, a Népszabadság ügyében továbbra is úgy gondolják, a rendelkezésre álló információk alapján gazdasági döntés született, senki nem vitatta, sőt szombaton a tulajdonos is egyértelművé tette, hogy a lap több milliárd forintos veszteséget halmozott fel. „Ilyen értelemben ehhez az ügyhöz a kormánynak nincs köze" – fogalmazott.

Az írott lapok piacán a „Népszabadság megszűnését követően" is két ellenzékinek tekinthető és két kormánypárti kiadvány szerepel, és „jó okkal feltételezhető", hogy előbbiek magasabb példányszámban jelennek meg – mondta.

Egyértelmű az is, hogy az egyik kereskedelmi televízió „erősen kormánykritikus véleményeket" jelenít meg, „ellenzékinek tekinthető híradót gyárt", emellett a kisebb kereskedelmi csatornákon is a valószínűleg a kormánnyal kritikus ellenzéki televízióknak van nagyobb nézettsége – fejtette ki Gulyás Gergely. Hangsúlyozta azt is, hogy a politikailag a kormánnyal szimpatizáló médiumok az interneten jelentős kisebbségben vannak olvasottsági szempontból és számszerűen is.

A Fidesz alelnöke idézte az alaptörvény IX. cikkét is, amely kimondja, mindenkinek joga van a véleménynyilvánítás szabadságához, Magyarország elismeri és védi a sajtó szabadságát és sokszínűségét, biztosítja a demokratikus közvélemény kialakulásához szabad tájékoztatás feltételeit.

A kormánypárti politikus szólt arról is, a modern demokráciákban a sajtószabadságot a legtöbb esetben nem jogszabályok, vagy a kormány, hanem a tulajdonosok nyomása fenyegeti, de Magyarországon úgy alakult a helyzet, hogy a tulajdonosok sokfélesége folytán kifejezetten sokszínű a média, és „akár a kormánnyal szemben is olyan durva megnyilatkozások is megengedhetőek, amelyeket például a nyugat-európai politikai kultúra kizárna a mindennapi politikai életből".

Gulyás Gergely szerint összességében elmondható, Magyarországon a sajtószabadságért, vagy az ellen is lehet tüntetni az alkotmányos keretek között. Megjegyezte ugyanakkor, a „gyülekezés alapjogával ma olyanok is élni kívánnak és közös tüntetésre hívnak föl, akik tíz évvel ezelőtt a szabad és demokratikus gyülekezési jogot Magyarországon ellehetetlenítették kormányzati pozícióból". Ez is mutatja, hogy Magyarország demokrácia, ahol az alkotmányos alapjogok érvényesülnek – tette hozzá.

A fideszes képviselő kérdésre válaszolva azt mondta, a demokráciákban az állam védelmezi és nem fenyegeti az újságírókat, legfeljebb a tulajdonosok kényszeríthetik akaratukat a sajtó munkatársaira. Gulyás Gergely médiumok említése nélkül példaként állította, „mindannyian tudunk a magyar gyakorlatból olyan médiumot, ahol amíg a tulajdonos a kormánnyal baráti viszonyt ápolt, addig a média is kormánypárti volt, és abban a pillanatban, hogy ez a viszony bármilyen okból megbomlott, onnantól kezdve ellenzéki lett".

A Frankfurter Allgemeine Zeitung egy korábbi cikkére vonatkozó kérdésre válaszolva úgy fogalmazott, önmaga teljes komolytalanságát bizonyítja az a lap, amely Magyarországot a jogállamiság, a demokrácia és a sajtószabadság összefüggésében Fehéroroszországhoz hasonlítja. A Fidesz alelnöke szerint a német médiában a „legcsekélyebb mértékben" sem lehet látni a vélemények azon sokszínűségét, amely a magyar sajtóban naponta tapasztalható. A német média „nyilván a tulajdonosok általi nyomásának eleget téve" egységesen és kritika nélkül támogatott egy olyan irányvonalat a migrációs válság megítélésében, amelyet „ma már ők is tévesnek tartanak" – mondta, majd hozzátette, köszönő viszonyban sincs a valósággal az, amit a német média 2010 óta ír Magyarországról.

Gulyás Gergely szintén kérdésre reagálva reményét fejezte ki, hogy a lehető legszélesebb támogatást kapja majd a miniszterelnök alkotmánymódosító javaslata, amelyet a parlament hétfőn tárgyal. Kiemelte, az ellenzéki pártok a vitában bizonyíthatják, hogy elutasítják a brüsszeli betelepítési kvótákat.

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!