Simicskó István: a magyarok titkos fegyvere a hihetetlen hazaszeretet

Az 1956-os forradalom és szabadságharc 60. évfordulója alkalmából két kiállítás is nyílt csütörtökön a debreceni Déri Múzeumban: az '56 – Egy végtelen mondat című tárlaton az akkori eseményekhez kapcsolódó tárgyi emlékeket, a Formába öntött forradalom – 1956 emlékezete című kiállításon pedig képzőművészeti alkotásokat láthat a közönség. A kiállítások megnyitóján Simicskó István honvédelmi miniszter a „hihetetlen hazaszeretetet" nevezte a magyarok titkos fegyverének.


Simicskó István honvédelmi miniszter és Papp László polgármester (Fidesz-KDNP) az '56 - Egy végtelen mondat című kiállításon a debreceni Déri Múzeumban 2016. október 20-án. Az 1956-os forradalom és szabadságharc 60. évfordulója alkalmából két kiállítás is nyílt a múzeumban: az '56 – Egy végtelen mondat című tárlaton az akkori eseményekhez kapcsolódó tárgyi emlékeket, a Formába öntött forradalom – 1956 emlékezete című kiállításon pedig képzőművészeti alkotásokat láthat a közönség. (MTI Fotó: Czeglédi Zsolt)

Minden szabadságharc, amelyet mindig erős hatalmakkal szemben kellett megvívni, elbukott, de elődeink mindig helytálltak hittel, bátorsággal ezekben a küzdelmekben, mert volt egy titkos fegyverük: a „hihetetlen hazaszeretet" – fogalmazott Simicskó István.

A szabadságnak ugyanakkor ára van – tette hozzá a tárcavezető utalva arra, hogy a megtorlás sok embert, sok népet eltántorított a kiállás bátorságától, a magyaroknak azonban „erőt adott".

„A magyar fiatalság mindig bátor volt, és ma is az", kész megnevezni a bajokat és tenni ellene, ha azt látja, hogy a magyar szabadság bajban van – fogalmazott Simicskó István, aki a mai helyzetre utalva megjegyezte: „felvállaltuk az európai integrációt, de nem azt, hogy a szabadságunkat feladjuk".

„A szabadság árát megfizettük, de a szabadságot meg is kell védeni. Jogunk van megmondani, kivel élünk együtt" – mondta a honvédelmi miniszter.


Látogatók az '56 – Egy végtelen mondat és a Formába öntött forradalom című kiállításon a debreceni Déri Múzeumban 2016. október 20-án. Az 1956-os forradalom és szabadságharc 60. évfordulója alkalmából nyílt két tárlat az akkori eseményekhez kapcsolódó tárgyi emlékeket, illetve képzőművészeti alkotásokat mutat be. (MTI Fotó: Czeglédi Zsolt)


Papp László (Fidesz-KDNP), Debrecen polgármestere felidézte, hogy a szabadság zászlaját a cívisvárosban emelték először magasba: ott vonultak először az utcára az egyetemisták és a helyi munkások, 1956. október 23-án este hat óra körül ott dördültek el az első lövések, és Debrecenben voltak a forradalom első halálos áldozatai is.

Emlékezetett arra is, hogy a megtorlás kezdetekor egy T34-es szovjet tank belelőtt a nagyposta épületébe. Ezekben a napokban egy hasonló, felújított T34-es tankot állítottak a posta elé, emlékeztetőül a tragikus napokra.

Mielőtt Angi János, a Déri Múzeum igazgatója megnyitotta a kiállításokat, Mohos János „egykori pesti srác" idézte fel húsz évesen átélt forradalmi emlékeit.

Az '56 – Egy végtelen mondat című tárlaton Máday Norbert magángyűjtő, illetve a Hadtörténeti Intézet és Múzeum anyagából a forradalomhoz és szabadságharchoz kapcsolódó tárgyi emlékeket láthat a közönség.

Kiállítottak egyebek mellett könyveket, folyóiratokat, napilapokat, falragaszokat, plakátokat, fényképeket, emléktárgyakat, kitüntetéseket, jelvényeket, érméket, katonai és civil viseleteket, fejfedőket, karszalagokat, emigrációs anyagokat, de láthatóak a melbourne-i olimpiához kapcsolódó emléktárgyak is.

A Formába öntött forradalom – 1956 emlékezete című kiállításon a forradalom és szabadságharcnak emléket állító képzőművészeti alkotásokat mutatnak be, köztük Györfi Lajos Corvin közi Pesti Srác című szobrát, amely a 13 éves, Pongrácz Gergely mellett harcoló felkelőt, „Jancsikát" ábrázolja puskával a kezében.

A kiállítás emléket állít Balogh Istvánnak, a debreceni Déri Múzeum egykori igazgatójának is, akit a forradalom leverését követő politikai megtorlás során, koholt vádak alapján, fegyelmivel elbocsátottak az állásából.

A két '56-os kiállítás január 15-ig tekinthető meg a debreceni Déri Múzeumban.

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!