A KERESZTYÉNÜLDÖZÉS VILÁGINDEXE 2019 ELEMZÉSE (II).

Előző cikkünkben (Elképesztő keresztyénüldözés a 21. század elején – 245 millió az üldözött, 10 967 a meggyilkolt, testi bántalmazást szenvedett -bekefy.agnusradio.ro – 2019.01.29) beszámoltunk Olvasóinknak arról, hogy az Open Doors nemzetközi szervezet közzétette 2019-es jelentését, számait, statisztikáit, listáit a keresztyénüldözés tendenciáiról az előző év során. Kiváltképpen 50 országban nagy a veszélyeztetettségük a keresztyéneknek. A jelentés 2018 októberéig vizsgálta az adatokat egy évre visszamenően, s azokat értékelték ki a szakemberek az elmúlt két hónapban, illetve a legfrissebb adatokkal egészítették ki az előzőeket. A korábbihoz viszonyítva a vizsgált időszakban 245 millió keresztyén szenved el a világ különböző részein nagyon erős vagy extrém üldözést. Gyakorlatilag ez annyit tesz, hogy 9 keresztyénből egyet hite miatt diszkriminálnak vagy üldöznek a világon. E cikkünkben tovább folytatjuk a világindex elemzését.

(Forrás:https://www.opendoors.ch/news/index-2019-die-verfolgung-nimmt-weiter-zu)

Mutatók, vészjelek, üldözési index – erőszakos, durva cselekmények

Az OpenDoors jelentés nagyon alaposan és sokrétűen vizsgálta meg 50 országban a keresztyének üldözésének mutatóit hat területen: 1. a magánéletet érintő külső hatásokat illetően, 2. a családi életre ható külső diszkriminatív vagy még erősebb, akár élet és testi épség elleni erőszakot, 3. a közéletben tapasztalható keresztyénellenességet, 4. a nemzeti életben, törvénykezésben fellelhető diszkriminitív vonásokat, 5. az egyházi élet területén mutatkozó hátratételeket, 6. az életellenes erőszakos bűncselekményeket, melyek kifejezetten egy adott személy keresztyén mivoltával függ össze.

Vannak olyan grafikonok, melyek oszlopsorai azokat az országokat jelzik, ahol kiemelten a személyek, templomok, más egyházi épületek (iskolák, központok, kórházak, árvaházak, jótékonysági intézmények, nyomda, könyvesbolt...) elleni durva erőszak mutatkozott meg 2018 folyamán. A felmérést készítők 12 kérdést tettek fel, az első kettő a durva, életellenes és robbantásos, gyújtogatásos esetekre vonatkozott. Összesen 90 pontot lehetett "összeszedni" a negatív események listáján a kérdések alapján. Az így kialakult értékmaximumot, más tényezők, és pontos átlagszámítás figyelembe vételével az üldözési koordináta függőleges szárán maximum 16,667 értékponttal jelölik.

Döbbenetes India, Mexikó és Kína negatív feltörekvése

A lista döbbenetes. A világon a legtöbb keresztyénellenes durva erőszakot, gyilkosságot, súlyos, élethossziglani károsodást, testi fogyatkozást okozó bűncselekményt egyenlő mértékben, a maximális 16,667 ponttal „értékelhető” módon Pakisztánban és Nigériában követték el 2018-ban. Majd a Közép-Afrikai Köztársaságban, 16,1 mutatóval. Aztán Egyiptom következik 15,9 ponttal, Mali jön utána 15,4 ponttal. Meglepő és döbbenetes, hogy a sok vallású, évezredek óta a világvallások földjének tekintett INDIA a következő, 15,2 ponttal. 7. és 8. helyen Etiópia és MEXIKÓ áll, ami utóbbi ország esetében szintén meghökkentő, 13,5 ponttal. 9. helyezett a negatív listán Szíria, 10. szintén meglepetésként KOLUMBIA, 12,6 ponttal. 11. Burma 11,1 ponttal, 12. az összesített negatív világranglistán első helyezett Észak-Korea, ahol a diszkrimináció más formái dívnak elsősorban (munkatáborok, egyéb hátrányos diszkrimináció), ponthozadéka 10,9. 13-14. helyezett a nyers életellenes erőszaklistán az üldözési világindex második helyezettje, Afganisztán, valamint Szudán, mutatójuk 10,6 pont. 15. Jemen 10,4 ponttal, 16. KÍNA 10,0 ponttal.

Mi a magyarázat? Módszerek, szempontok

Mi magyarázza a négy kiemelten jelölt országban a magas erőszakindex megjelenését? Mielőtt a kérdésre sorban választ kapnánk, még az OpenDoors vizsgálati módszerére vessünk néhány pillantást. Az üldözési index erőszakkal kapcsolatos – és minden – indexének összeállításánál vizsgálták például az üldözés gyakoriságát (1. elszórtan fordul elő, 2. alig, ritkán, 3. rendszeresen, 4. folyamatosan). Ugyanígy az üldözés intenzitását, erősségét is (1. gyenge, 2. közepes erősségű, 3. magas, 4. nagyon magas).

Az üldözési erőszak egyre kiéleződőbb formái, hatásterületei. A mellékelt diagramm azt a négy területet jelöli, melyet a különböző országokban élő, üldözött keresztyének esetében a külső erőszak, diszkrimináció érint(het). A nemzeti életben különböző diszkriminatív törvényekkel vagy a nemzetközi egyezmények, az Emberi Jogok Deklarációjának figyelmen kívül hagyásával következik be jogsértés vagy durva erőszak. Az erőszak megvalósulhat a közélet, a közösségi élet területén, szomszédsági, faluközösségi szinten és különböző fenyegetések formájában. A családi életet is elérheti, jogi és egyéb hátrányok, egzisztenciális ellehetetlenítés formájában. A magánéletet is áthatja, a legkülönfélébb személyes támadásokon,  gyermekek, anyák, családtagok inzultálásán keresztül. S mindez végül és összesítetten kihat egy adott gyülekezet, egyház életére is.

Az üldözés nyolc területe, melyen keresztül hatnak azok a keresztyénellenes erők, melyek akár életellenes erőszakhoz is vezethetnek. Ilyenek: 1. az iszlám nyomás, elnyomás, 2. a kommunista, posztkommunista nyomásgyakorlás (pl. Észak-Korea), 3. a szekuláris környezet türelmetlensége, 4. a vallási nacionalizmus, túlfűtöttség megnyilatkozása a buddhizmus, hinduizmus vagy a szélsőséges judaizmus részéről, 5. a keresztyénség adott területen elsőbbségben részesített valamelyik irányának protekcionizmusa, 6. a politikai önkény vagy diktátori paranoia, hatalomféltés és keresztyénekkel szembeni bűnbakképzés pszichológiája, 7. a kapitalizmus vadhajtásainak, a szervezett korrupciónak vagy a bűnözésnek a támadásai, 8. az etnikai, törzsi ellentétek rávetítése a keresztyénekre.

Miért India ennyire elől?

India esetében az OpenDoors felmérése és indoklása szerint azért annyira magas az üldözési, a ranglistán a 10. hely, illetve a 6. világhelyezés a durva, életellenes erőszak területén, mivel a nemzeti, sőt erőteljesen nacionalista országos, illetve regionális, tartományi kormányok vallási többségének meggyőződése szerint a keresztyénség idegen vallás és sokféle kockázattal jár. Ez abban az Indiában fogalmazódik meg ma, mely a Tamás keresztyének révén csaknem kétezer éve megismerkedett a keresztyénséggel. Igaz, az indiai keresztyénség nem csak nemzeti jelleget hordozott a történelem során, hanem a brit gyarmatosítók "nyugati vallása", idegen hite is volt. Amivel szemben még manapság is erős elutasítás tapasztalható bizonyos, nem keresztyén körökben. A hindu nacionalista párt, a BJP vezette Indiában olyan forgatókönyv van a vezetés kezében, ami nem tartóztatja meg magát olykor még a szélsőséges keresztyénellenes megnyilvánulásoktól sem. Csak aki hindu, az igazán indiai – hangsúlyozza a nacionalista BJP ideológiája. India 29 szövetségi államából már nyolcban bevezették az ún. „áttérés elleni törvényt”, aminek értelmében ha valaki egyik vallásról át akar térni a másikra, mondjuk a hinduból vagy buddhistából a keresztyénségre, azt a helyi hatóságoknál be kell jelentenie egy hónappal a tervezett áttérés előtt, s ők majd döntenek, engedélyezik vagy nem.

Pejoratív, negatív tartalommal „külföldinek” bélyegzik sok helyütt a keresztyének által fenntartott iskolákat, kórházakat, árvaházakat, jótékonysági szervezeteket és templomokat, és támadások célpontjainak jelölik meg ezeket. Helyi törvények is segíthetik az "igaz indiaikat" ebben.

Narenda Modi 2014-ben történt kormányzásba lépése óta a keresztyének üldözése drámaian megváltozott, erősödött. Az erőszakos, nem ritkán gyilkosságba torkolló attrocitások száma évről-évre növekszik, a rendőrség és a helyi hivatalok szándékosan tétlenül szemlélik az eseményeket. Militáns hinduk sokszor csoportos garázdaságként összeverik a templomból hazatérni igyekező keresztyéneket, és minden eszközt felhasználnak, hogy falujukból elüldözzék őket. Nőket és gyermekeket is megfenyegetnek, megvernek. A szexuális erőszak is gyakori. 2018-ban dokumentáltan 12 500 keresztyént támadtak meg, közel 100 templomot gyújtottak, robbantottak fel. Közel 200 keresztyént vetettek börtönbe hite miatt, 10-20 között van azok száma, akiket megöltek.
(Folytatjuk)

Szemleíró: Dr. Békefy Lajos, a KDNP Protestáns Műhely külügyi titkára

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!