Donald Trump valóban Amerika-formátumú elnök. Korát meghazudtolóan friss és lendületes – az amerikai életerő reprezentálója. Nagy gesztusok, derű és a látványosságok kedvelője választási kampánya alapján. Milliomos, sikerember, s ahelyett hogy élvezné a „nyugdíjas” éveket, magának és hazájának is nagy változásokat ígér. Kortalan, mint hazája. A Bibliát nagyra értékeli, a hitet az USA-t a világ élére hajtó erők között az egyik legfontosabbnak tartja. Szóval: az utóbbi idők legamerikásabb elnöke. Abban is, hogy világraszóló beiktatásán minden elődjénél több egyházi személy kap szót, lesz, aki imádkozik, mások ünnepélyes rövid nyilatkozatot olvasnak fel, köszöntőt, áldást mondanak, Szentírást olvasnak. Ismerkedjünk meg velük. (Huffingtonpost.com; http://heavy.com/, washingtonpost.com, http://religionnews.com/, ncronline.org)
Írta: Dr. Békefy Lajos, a KDNP PM külügyi titkára
2017. JANUÁR 20, AZ USA NAGY NAPJA – INAUGURATION DAY
Inauguration Day – az elnöki beiktatás napja, a nagy nap, amikor Donald Trumpot, az USA megválasztott 45. elnökét hivatalosan is beiktatják elnöki hivatalába. A hat, őt megáldó, köszöntő egyházi, vallási személyiség a legkülönbözőbb hitbeli irányból érkezik az elnöki emelvényhez: katolikus vezető, zsidó rabbi, spanyol közösségeket képviselő pásztor, női vallási vezető, és evangélikálok pásztorai. Meg Billy Graham fia, Franklin. Van közöttük, aki a kampány során még az elnökjelölt ellen szólt, van, aki semleges maradt, és van, aki mellette érvelt megnyilatkozásaiban. Lássuk hát őket.
PAULA WHITE lelkésznő, tv-evangelizátor – nők „emelkedőben”
A 2016-os év jó részét azzal töltötte, hogy az elnökválasztási kampány során meggyőzze az evangélikálokat, a protestánsokat arról, hogy szavazzanak Donald Trumpra. A beiktatás napján ő lesz az első amerikai női lelkész, aki imát mond az új elnökért. Myrile Evers-Williams volt az első női laikus egyházi tisztségviselő, presbiternő, Medgar Evers polgári jogi vezető özvegye, aki Barack Obama elnök 2013. évi beiktatásán fohászt mondott. Sharon Watkins lelkésznő azt megelőzően volt az első női klerikus, aki 2009. január 21-én, a Nemzeti Imaszolgálaton beiktató imát olvasott fel. Most Paula White feljutott a csúcsra, s ő nőként az elnöki beiktatáson mond imát. White prédikátornő a prosperitás evangéliumát hirdeti, s azt tanítja, hogy Isten az igaz hívőket anyagi javakkal is megáldja. Sajátos evangélikál értelmezés. Kétségtelenül, a Biblia azt tanítja, hogy a gazdagság Isten áldása, de azt nem hitéért, még kevésbé nem „igaz” hitéért kapja az ember. Isten előtt a szegények is lehetnek áldottak! Weboldalán olvashatunk Jézusnak a magvetőről mondott példázatához kapcsolódóan a Mindenhatóhoz küldött adományokról, „magvakról” is. Ez is Amerika: honlapján az adakozás mértékét 115 dollárban jelöli meg. A kampány során biztosította a hívők táborát, hogy Trump „elfogadja Jézust Urának és Megváltójának”. Előzetes hírek szerint nem csak az elnökért fog imádkozni az ünnepélyes ceremónián, hanem az elnökkel együtt! A kampány során ő is kapott hideget, meg meleget, volt, aki egyenesen sarlatánnak nevezte White-ot, „mivel minden hagyományos keresztyén heretikusnak tekinti őt”.
MARVIN HIER rabbi
Ő az első rabbi, aki 1985 óta imát fog mondani az ünnepi beiktatáson. Korelnöke és alapítója a Simon Wiesenthal Központnak, az antiszemitizmus elleni küzdelemért létesített emberjogi szervezetnek. A beiktatásra történt meghívásával kapcsolatban a The Washington Post-nak nyilatkozott Hier rabbi, s ezt mondta: „Ez olyan különleges megtiszteltetés, ami Amerika nagyságát bizonyítja”. Ő sem úszta meg az erőteljes kritikát amiatt, hogy részt vesz a beiktatáson. USA-beli zsidó közösségek vezetői és tagjai emlékeztették őt arra, hogy korábban mennyire elítélte Trump bigottságát. A Change.org elektromos platform, amely a változásokért küzd, petíciót tett közzé, amiben felszólították Hier rabbit, maradjon ki a folyamatokból, ne vegyen részt a beiktatáson. Ez nyilván nem egyszerűen felszólító levél kérdése, hiszen hogy mi játszódhat le a rabbi lelkében, csak a Mindenható tudja. Annyi biztos, hogy szülei a lengyelországi zsidóellenesség és a Holocaust elől menekültek az USA-ba. Az Államoknak az életüket köszönhetik, Hier rabbi is…
WAYNE T. JACKSON püspök
Hasonlóan Paula White-hoz, Jackson püspök is jól ismert prédikátor, aki meggyőződéssel hirdeti a prosperitás, a gazdasági felvirágzás és a hit kapcsolatát. Detroitban él és ott szolgál. A meggyőződéses, évek óta demokrata párti lelkész élesen támadta Trump csapatát a kampány során, mondván: „Mr. Trump, van egy észrevételem – az Ön csapata rasszista”. Majd hozzátette: „Sok afrikai-amerikai szavazó úgy véli, hogy a Republikánus Párt egészében véve nem törődik a gondjaikkal”. Meglehetősen nagy meglepetést okozott viszont, amikor szeptemberben, még az elnökválasztási kampány során Trump meglátogatta Jackson templomát és gyülekezetét, hogy ott adjon választ néhány olyan kérdésre, ami sokakat foglakoztat a mindennapi élet dolgai között és a jövőt illetően. Ez is Amerika! A potenciális ellenfelet otthonában keresni fel, ha nem is legyőzni, de legalább is meggyőzni próbálni őt és híveit a másik fél meggyőződéséről. A meglepetések Amerikájába még az is belefért, hogy az eseményen Jackson megajándékozta Trumpot egy zsidó imasállal, tallittal. A hirtelen támadt heves kritika leszerelésére a vallástudományok professzorasszonya, Anthea Butler a pennsylvaniai egyetemről a The Washington Post-ban közzétett egy jegyzetet, amiben megvédte Jackson püspököt: a prosperitás, a jólét evangéliuménak prédikátora folyamatosan viselte ezt a tallitot, annak a hitbeli meggyőzősédének a kifejezésére, hogy az „Isten jó tetszésének és erejének a jelképe”.
FRANKLIN GRAHAM tiszteletes
A világhírű evangélista, Billy Graham fia folytatja édesapja nagy művét. A Billy Graham Evangelizációs Társaság és a Samaritánus Erszény világszinten működő segélyszervezet elnökeként rövid bibliai beszédet tart majd a beiktatáson. Ez életében a harmadik beiktatás, amin részt vesz. Ugyanis édesapjával együtt ott volt 1997-ben Bill Clinton második elnöki beiktatásán, majd pedig 2001-ben George W. Bush első elnöki inaugurációján. Ő hű és következetes maradt a kampány során is politikai elveihez. A választás napja után kijelentette: világos volt számára, maga Isten hozta meg az igazi döntést Trump mellett. Franklin nézetei közismertek. Hónapokkal azelőtt, hogy Trump javasolta a muszlimok USA-ba történő bejövetelének a letiltását, Graham már elárasztotta a facebook-on a nyilvánosságot hasonló nézetével, meg azzal, hogy szerinte az azonos nemű házasok csak akkor jutnak be a mennyek országába, ha előtte komoly és őszinte bűnbánatot tartanak. Ez is sok amerikainál „kiverte a biztosítékot”.
TIMOTHY DOLAN kardinális
A jókedvű amerikai katolikus főpap, New York érseke, az egyik nyílt esélyese volt a legutóbbi pápaválasztásnak. Szintén egyházi ünnepi megszólalóként vesz részt a beiktatáson. Októberben még egy katolikus gálaesten Hillary Clinton és Donald Trump között állt a díszvendégek sorában. Később visszautalt egyik megnyilatkozásában arra az fagyos atmoszférára, ami kettejük között érzékelhető volt. Dolan abban reménykedett korábban, hogy végig megőrzi pártatlanságát, ami mégsem sikerült. Ugyanis bevándorlás ügyben kritizálta Trumpot. Arra a hírre viszont, hogy ennek ellenére mégis felkérést kap rövid beszéd megtartására január 20-án, kissé meglepődött. De hozzátette: megtiszteltetésnek tartja a felkérést. Állásfoglalásában rámutatott: „Megtisztelő, hogy a Szentírásból vett részlet felolvasásával vehetek részt a beiktatáson, és előre tekintve kérhetem a Mindenható Istent, hogy inspirálja és vezesse új elnökünket. S azt is kérem, hogy továbbra is áldja meg nagy nemzetünket”.
DR. SAMUEL RODRIGUEZ tiszteletes
A fiatal lelkész a Nemzeti Spanyol Keresztyén Vezetői Konferencia elnöke, meg 40 ezer evangelikál gyülekezet képviselője. Nem volt azok között, akik a kampány során erősen bírálták Trump elnökjelöltet bevándorlási politikája miatt. Rodriguez tiszteletes kiállt véleményével a nyilvánosság elé, s hangsúlyozta: az elnökjelölt Trump nem rasszista, amint ezt a liberális média eltúlozta. Bár Trump a mexikói migránsokat bűnözőknek, drog dílereknek nevezte, a tiszteletes szerint azonban kétségtelen, vannak ilyenek köztük, de a spanyol-amerikaiak többsége istenfélő, kedves ember. Jobbára született keresztyének, ragaszodnak a bibliai hagyományokhoz és konzervatív katolikusok. Ezek után nagyon meglepte, s nagy megtiszteltetésnek tartja, hogy részt vehet a január 20-i ceremónián. „Nincs nagyobb megtiszteltetés, mint mindannyiunk hazáját ilyen sajátos módon is szolgálni, mint részt venni e páratlan alkalmon” – tette hozzá a fiatal tiszteletes.
*
Igen, ez mind Amerika: vélemények és ellenvélemények megférnek e hatalmas ország közvéleményében, s az olykor igen hangos és éles ellentétek végül is felvirágzást termő békévé, összefogássá szelídülnek. Remélhetőleg, nem csak 2017. január 20-án, amit minden józan ember csak kívánni tud e nagy nemzetnek, s a 45. elnöknek – és az egész világnak. Legyen úgy, ahogyan majd azon a nagy napon is éneklik százmilliónyian az Amerikai Egyesült Államok himnuszában: „In God is our trust…”.
A Gondviselés
Megmentette nép dicsérje a nemzetet mentő Urat,
Mert győznünk kell, amikor az ügyünk igazságos.
Legyen jelszavunk: Tebenned a bizodalmunk!
És ez a csillagokkal borított lobogó győztesen fog lobogni
A szabadság országa és a bátrak hona fölött.
(Részlet az USA Nemzeti Himnuszából)