Forrás: mr1-kossuth.hu
Akár a támogatás felét is lecsippenthették különböző közvetítők az egyik vidékfejlesztési uniós pályázatnál, egy másik esetében pedig értelmetlennek tűnő adminisztratív előírásokkal kellett szembesülniük a pályázóknak. A kormány ezért újraszabja az érintett pályázatokat.
Lefújta a Vidékfejlesztési Minisztérium ugyanis a „Vidéki rendezvények és falunapok 2010” című pályázatot. A tárca közleménye szerint egy előnytelen szerződés kapcsolódik a pályázathoz, amelyet még az előző kormány kötött. A 2009-es adatokból kiderült, az Új Magyarország Vidékfejlesztési Programban 504 rendezvényre összesen 914 millió forintot költöttek. Egy falunap megrendezéséhez átlagosan 1,8 millió forintot adtak, de ebből az összegből az önkormányzatok, amelyek a szervezési feladatok jelentősebb részét végezték, mindössze 800 ezer forintot kaptak. A fennmaradó nagyobb összeget, az egymillió forintot egy közvetítő magáncég kapta.
A Vidékfejlesztési Minisztérium megállapította: a pályázati rendszer túlságosan összetett és túlzóan magas adminisztrációs költségekkel jár, ezért a tárca elkezdte a pályázati rendszer átdolgozását. Ezzel párhuzamosan civil szervezetek kezdeményezésére az agrártárca megvizsgálja egy másik vidékfejlesztési program, a Leader program rendszerét is, mert a tapasztalatok szerint ez is bonyolult – mondta korábban a közszolgálati rádióban Mikula Lajos, a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat alelnöke. Példaként említette, hogy ha egy zenekar hatezer forintért új citerát szeretne vásárolni, csatolnia kell annak a helyiségnek a tulajdoni lapját, ahol használni fogják a hangszert. A tulajdoni lap kiváltásának ára azonban szintén hatezer forint. Ráadásul, ha elnyerik a pénzt, két árajánlattal kell igazolni, hogy a megfelelő citerát választották ki, két azonos tartalmú, fényképpel ellátott árajánlatot kell összehasonlítani, és abból a jobbat kiválasztani.
A Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat összegzi a Leader program pályázati rendszerének ellentmondásait, majd javaslataikat átadják a Vidékfejlesztési Minisztériumnak.