kdnp.hu
Pálffy István Karácsony Gergellyel, az LMP képviselőjével vitázott a médiatörvényről a Duna TV-ben. A KDNP-s képviselő szerint más eredményt hozott az Európai Bizottság vizsgálata a magyar médiatörvény ügyében, mint amire eddig a politikai hisztériakeltés utalni próbált – mostantól a három kifogásra kellene koncentrálni. Mindezek ellenére a médiatörvényt nem csak ezen három pont és nem csak az unió audiovizuális irányelve mentén kellene áttekinteni. Aszerint is vizsgálni kell, hogy kompatibilis-e az uniós alapszerződéssel és az EU alapjogi chartájával. Karácsony Gergely: néhány egyszerű módosítással megelőzhetők lettek volna a mostani kritikák. Amennyiben a médiatörvénynek volt egy olyan célja, hogy a politikai típusú véleményekkel kapcsolatban félelmet alakítson ki az újságíró társadalomban – márpedig a törvényben benne van ez a lehetőség –, akkor ez a szándék, úgy tűnik, megbukott a civil ellenálláson, illetve az Európai Bizottság vizsgálatán. És hátra van még egy harmadik „bukta” is: a magyar Alkotmánybíróság is számos ponton elmarasztalja majd a törvényt”. (http://www.dunatv.hu/itthon/kozbeszed_palffy_istvan.html )
Mádl Ferenccel közölt interjút 80. születésnapján a Magyar Nemzet. Beszélt egyebek mellett köztársasági elnökké választásának körülményeiről. A médiatörvényről elmondta: szerinte túl van dimenzionálva a kérdés. Lényegében a hatályban lévő európai törvényeket követi a magyar modell. Mádl Ferenc szerint érthetetlen, hiszterizált és túlzott a baloldal reakciója, és igazából nem is a jogszabállyal, hanem a keresztény–polgári szövetség kétharmados kormánytöbbségével van bajuk. (http://mno.hu/portal/762567 )
A médiatörvényről Mádl Ferenc a napilapnak úgy nyilatkozott: nem olvasta ugyan végig pontról-pontra a törvényt, de tudja, miről van szó. Hitelt érdemlő és hozzáértő emberek állítják, hogy lényegében a hatályban lévő európai törvényeket követi, azok modellje. A volt államfő a kormány egyéb intézkedéseit ért támadásokkal kapcsolatban hangsúlyozta: az Alkotmánybíróság hatáskörének a csorbításáról lehet vitatkozni, de ami például a magyarországi jogállamiságot, a demokráciát, a véleménynyilvánítást illeti, arról nem. (http://fidesz.hu/index.php?Cikk=158259 )
Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár az új közoktatási törvény koncepciójáról tárgyalt Gáncs Péterrel, a Magyarországi Evangélikus Egyház (MEE) elnök-püspökével, Kákay István országos irodaigazgatóval és az egyház oktatási szakértőivel pénteken. A megbeszélésen szó volt a 6 és 8 osztályos gimnáziumok jövőjéről, illetve arról az elképzelésről, hogy a diákok kötelezően választhatnak a hittan vagy az erkölcstan között. A kormányzat szándéka, hogy a hittanóráknak „védettebb sávot biztosítsanak", azaz ne kelljen nulladik órában vagy délután hittanórákra járniuk - jegyezte meg a püspök. (http://www.fn.hu//belfold/20110128/kotelezo_lesz_hittan/ )
A Heti Válaszban A Fidesz erős embere kritizál: Éles ellentétek a kormányban címmel jelent meg hosszabb összeállítás a felsőoktatási törvény körüli vitákról. Az oktatási államtitkár koncepciója támadások kereszttüzébe került. Az egyetemek a gazdasági önállóságukért küzdenek, az egyetemisták a szigortól, az önkormányzatok a felmerült pluszköltségektől tartanak. A cikkben arra emlékeztetnek, hogy Pokorni Zoltán támadta először a koncepciót, viszont később sokfelől érték támadások a terveket. Ugyancsak sok bírálat érte a közoktatási törvény tervezetét. A cikk megállapítása szerint „a bukdácsolás felszínre hozta a kormányzati szerkezet talán legtöbbet vitatott elemének, a Nemzeti Erőforrás Minisztériumnak (NEFMI) gyengeségeit. Az összevont minisztérium működési nehézségekkel küzd, ráadásul az elbocsátások miatt az oktatási államtitkárságnál csak fele annyi hivatalnok maradt, mint ahányan az egykori Oktatási Minisztériumban dolgoztak”. Ebben a helyzetben Hoffmann Rózsa bátorságára vall, hogy belevágott három nagy jelentőségű törvény megalkotásába. A cikk hosszan részletezi a különböző bírálatok közötti eltéréseket, majd felteszik a kérdést: „Vajon megbukhat-e Hoffmann Rózsa a támadások hatására?” A cikk forrásokra hivatkozva azt írja: „pusztán azért, mert élesen bírálják, nem menesztik az államtitkárt. Hoffmann távozásához vezetne azonban, ha nyár közepéig sem sikerülne elfogadható felsőoktatási törvényszöveget készíteni. A KDNP számára fontos, hogy Hoffmann Rózsa a helyén maradjon: ezt jelzi, hogy az államtitkár mellett kiállt Semjén Zsolt pártelnök és Harrach Péter is. A pedagógusok körében is csalódást okozna Hoffmann leváltása, mivel az államtitkár népszerű a körükben. Ha mégis távoznia kell, annak inkább az lehet az oka, hogy egyszerre túl sok frontot nyitott, és az életpályamodellel járó béremelés és a közoktatásban tervezett egyéb változtatások több százmilliárd forint terhet jelentenek a költségvetésnek. A nagy kiadásokkal járó változtatások csak 2013-tól lépnének életbe, de kérdés, hogy ebben a ciklusban jut-e ennyi pénz a tanárok életkörülményeinek javítására.” (http://hetivalasz.hu/itthon/potvizsga-34998 )
Szócska Miklós az egészségügy átalakítását célzó Semmelweis-terv keretében folytatott országjáró körút salgótarjáni állomásán kijelentette: az elmúlt évek egészségpolitikájának egyik nagy hibája volt, hogy elnevezett intézményeket, de nem határozta meg a feladataikat, ilyen a súlyponti vagy a póluskórház. A súlyponti kórház kifejezést el lehet felejteni, a tárca a szakmákkal közösen újradefiniálja a városi és a megyei kórházak szerepét – mondta. Az államtitkár beszélt a különböző kórházak szerepéről, illetve a betegutak kialakításáról. (http://hvg.hu/itthon/20110128_szocska_sulyponti_korhaz_#utm_source=hirk… )
Az államtitkár miskolci látogatásán kijelentette: a Borsod megyei kórháznak nagytérségi szakmai szerepe van. Szócska Miklós kijelentette: a nagytérségben munkamegosztást kell kialakítani, mert bizonyos teljes körű ellátások egy megyében nem, de egy nagytérségben fenntarthatóan működtethetők. (http://www.mno.hu/portal/762535 )
A Népszava információ szerint elvi megállapodást kötött a főpolgármester és az egészségügyért felelős államtitkár arról, hogy mind a 12, a fővárosi közgyűlés fenntartásában lévő kórházat átadják az államnak. Az egyelőre nem írásos egyezség szerint a kormány átvállalja mind a 12, a fővárosi közgyűlés fenntartásában lévő betegellátó intézmény üzemeltetését, cserébe pedig Budapest átadja a tulajdonosi jogokat az államnak. (http://www.informed.hu/friss_hirek/?article_hid=151650 )
A tavasz végén adhatják át Budapest IX. kerületében a CET épületét. Márton Imre, az építő Porto Investment ügyvezetője elmondta: a kivitelezés világszínvonalú. John Benfold, a Porto Investment résztulajdonosa a beruházással kapcsolatban megdöbbenésének adott hangot amiatt, hogy a támadások a főváros részéről érkeznek. Ezek pletykákon, félreértéseken alapulnak, ezért arra kérte a fővárost, hogy segítse a projekt sikeres befejezését. Bagdy Gábor (KDNP) főpolgármester-helyettes kedden a beruházásról azt mondta, hogy a főváros számára nehezen megmagyarázható konstrukcióban keletkezett, és a szerződések nem feltétlenül előnyösek az önkormányzat számára. Jelenleg azt vizsgálják, hogyan alakulhatott ki a mostani helyzet, történt-e mulasztás, amely megalapozhatja akár polgári, akár büntetőjogi eljárás kezdeményezését. Mint mondta, a CET-beruházás jelenleg nehéz helyzetben van, de az önkormányzat szeretné, ha a fővárosiak érdekében mielőbb megvalósulna a kulturális és üzleti projekt a Duna-part „egyik legjobb telkén”. (http://www.magyarhirlap.hu/online/cet_tavasz_vegen_atadhatjak.html )
A mittu-domain.blog.hu szerzője azon elmélkedik, hogy nem mindegy, mit mondott Pálffy István sajtótájékoztatóján: Magyarország az EU erős motorja, vagy Magyarország újra az EU erős motorja? Szerinte nem mindegy, a Magyar Hírlap cikkében pedig mindkét megfogalmazás szerepel. (http://mittu-domain.blog.hu/2011/01/28/mit_mondott )
Az egyenlito.blog-on a blog szerkesztőjének megjegyzéseivel közölték Jeszenszky Géza levelét, mely a KDNP hírlevelében jelent meg. Erősen bírálják a volt külügyminisztert, megpróbálják ízekre szedni a médiatörvényről írt levelét. (http://egyenlito.blog.hu/2011/01/29/jeszenszky_geza_hir_levelet_megirta )
Gáncs Péter, a Magyarországi Evangélikus Egyház elnök-püspöke közlése szerint jövő pénteken találkoznak egymással a katolikus, a református és az evangélikus egyházi vezetők. A tervek szerint a Magyar Katolikus Püspöki Konferenciát és a Magyarországi Református Egyházat négy-négy, az evangélikus egyházat pedig három püspök képviseli a tárgyalásokon, amelyet hagyományosan félévente rendeznek meg. Gáncs Péter kiemelte: a megbeszélésen várhatóan felvetődik a közoktatási törvény tervezetében szereplő hittanoktatás kérdése. Beszélnek majd az állam és az egyház kapcsolatáról is - tette hozzá. (http://www.hirado.hu/Hirek/2011/01/29/08/Jovo_penteken_targyalnak_egyma… )
Ali Babacan török miniszterelnök-helyettes a davosi Világgazdasági Fórumon egy panelbeszélgetésen arról beszélt, hogy az EU befelé forduló közösségé vált, a nyitott kapuk politikája már nem jellemző rá. A közösség kezd keresztény klubbá válni, ez pedig nagyon veszélyes megközelítés – mondta. A háttérbeszélgetésen rész vett az EU elnöke, Herman van Rompuy is. (http://www.vg.hu/gazdasag/gazdasagpolitika/sajnos-az-eu-kezd-kereszteny… )
A mindennapi.hu-n megjelent cikk szerint két brit keresztény csoport szombaton imanapot szervez Egyiptomért. Az imák arab és angol nyelven hangzanak. A cikk emlékeztet: az elemzők szerint Hoszni Mubarak bukásával végződik majd az egyiptomi forrongás, majd kitérnek arra, hogy az EU képviseletében épp a magyar diplomácia volt az utolsó, amely együttműködéséről biztosította az elnyomó, keresztényüldöző arab rezsimet. „Mint ismeretes, múlt héten vasárnap Orbán Viktor Amr Músza-val, az Arab Liga főtitkárával közölte: a magyar EU-elnökség alatt is a gazdaság az egyik legfontosabb kérdés, majd ismét megerősítette, hogy fő cél az euró megvédése. A kormányfő a magyar-egyiptomi gazdasági együttműködés lehetséges területei között említette például a vasútépítést és a vízgazdálkodást. Az Egyiptomban elhatalmasodott keresztényüldözésről, a koptok elleni atrocitásokról nem esett szó. Tény viszont, hogy utalt az emberi méltóság tiszteletben tartásának fontosságára.” (http://www.mindennapi.hu/cikk/egyhaz/imanap-egyiptomert-hazank-hizelget… )
Szombaton este mutatta be a Győri Nemzeti Színház Tolcsvay László-Müller Péter-Müller Péter Sziámi két részes rockoperáját, a Mária evangéliumát. A premieren megjelent Harrach Péter, Latorcai János és Lanczendorfer Erzsébet, valamint Semjén Klára(sic!), Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes felesége is. (http://www.nyugathir.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=71… )
A tudositok.hu oldalon videóbeszámoló található arról, hogy január 21-én, a Magyar Kultúra Napján az Iparművészeti Múzeumban Réthelyi Miklós, Szőcs Géza, Hoffmann Rózsa kitüntetéseket adott át. (http://tudositok.hu/1876/video/A_magyar_kultura_kituntettjei