Magyarország helyzete egyre súlyosabb

Forrás: inforadio.hu

Kezdetét vette a Házasság Hete rendezvénysorozat, amely a a házasság és a család fontosságára hívja fel a figyelmet. Magyarország demográfiai helyzete egyre súlyosabb: a házasságok több mint 60 százaléka válással végződik; 2010-ben 10 millió alá csökkent a magyar lakosság létszáma, először fordult elő, hogy 90000-nél kevesebb gyermek született. A magyar termékenység az egyik legalacsonyabb Európában, az EU átlag: 1,35, míg a magyar 2001-ben 1,31, 2004-ben 1,28 volt.
 
A 15-49 éves nőkre jutó átlagos gyerekszám 2000-ben 1,26 volt, ma 1,11. A szülőképes korú nők ma magasabb életkorban vállalják első gyermeküket, mint a korábbi generációk (átlagosan 27,7 évesen, 2000-ben 25 évesen). A két gyermeket vállalók aránya csökken elsősorban a válások nagy száma miatt (2 gyermekes nők száma 2000-ben 31,3 százalék, ma 24,7 százalék).

A támogató család bizonyítható módon lelki és testi egészségvédő tényező. Kopp Mária és Skrabski Árpád erről szóló tanulmánya (A támogató család, mint a pozitív életminőség alapja) ebben a kötetben jelent meg. Valamennyi pszichológiai életminőség-mutató jobb azok között, akik úgy érzik, nehéz élethelyzetben számíthatnak családtagjaikra. A férfiak között a családi támogatás mértéke az élet értelmének tudatát, a koherenciát erősíti, a nők esetében a depressziótól és reménytelenségtől véd a jó családi légkör.

A párkapcsolatok átalakulása fontos a termékenység alakulása szempontjából, hiszen a házasság halogatása, térvesztése, az élettársi kapcsolatok népszerűségének növekedése, a párkapcsolatok növekvő instabilitása az utódok számának radikális csökkenésében is megmutatkozik.

Kopp Mária az InfoRádió Aréna című műsorában elmondta: a fiatalok 80 százaléka ma is úgy vélekedik, hogy hosszú távon a házasság lenne a legjobb életforma és 70 százalékuk azt mondja, hogy nem lehet igazán boldogaz, akinek nincsen gyereke. Húsz fiatal 24 gyereket szeretne, az adatok viszont azt mutatják, hogy húsz fiatalnak 13 gyermeke születik Magyarországon.

A fiataloknak gyakran irreális elvárásaik vannak leendő párjukkal kapcsolatban, ez jórészt a médiának tudható be – vélekedett a problémák egyik okáról Kopp Mária.

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!