Vita volt Siófokon – Sajtószemle

kdnp.hu

Orbán Viktor, Szájer József és a KDNP színeiben Salamon László szólalt fel a Fidesz–KDNP-frakciószövetség siófoki árt ülésén, ahol csütörtök délelőtt az új alkotmányé volt a főszerep – jelentette a HírTV helyszíni tudósítója. A Hír Televízió értesülése szerint Orbán Viktor arról beszélt a siófoki zárt ülésen, hogy a jelenlegi alkotmány legnagyobb hiányossága, hogy nem ad választ hazánk két legégetőbb problémájára, az állami vagyon elherdálására és az adósságcsapda kérdésére. (http://www.hirtv.hu/belfold/?article_hid=362484)

A frakcióülésen a 16 oldalas alkotmánykoncepció mellett egy 1,5 oldalas összefoglalót is szétosztottak, ami viszont nem tartalmazta a KDNP részéről előzetesen jelzett alapvetéseket a házasságról, a család védelméről és a magzati élet védelméről. Nagyon kemény, élére állított, 24 órás vita bontakozott ki – fogalmazott az egyik KDNP-s képviselő. Az új alkotmány tervezetének megalkotására végül Szájer József vezetésével szövegező bizottságot hoztak létre a Fidesz-KDNP-frakciószövetség siófoki tanácskozásán. A bizottság tagja még Gulyás Gergely és Salamon László. Szájer József elmondta: az alkotmány-előkészítő bizottság által elkészített koncepciót vitaanyagnak tekintik, amely kijelöli az irányokat. Surján László hangsúlyozta, hogy az új alkotmány nem változtatja meg a jelenleg érvényes magzatvédelmi szabályokat. Mint hozzátette, ennek rögzítésével elejét akarják venni annak, hogy a témával kapcsolatban – esetleges téves feltételezések miatt – felesleges vita induljon. Szájer József elmondta: a Fidesz-KDNP nem tervezi az államszervezet jelentős átalakítását, ez vonatkozik az Alkotmánybíróságra is. Méltó preambulumot szeretnének az alaptörvény elejére –- benne az 1956-os forradalomra, a kereszténységre való utalással és a Szent Koronával –, korlátokat építenének be a szövegbe az eladósodással szemben, szabályoznák a közpénzügyeket az átláthatóság jegyében, így a korrupcióelleni küzdelmet is szerepeltetnék. Beépíteni javasolják továbbá az alkotmányba a természeti és kulturális környezet védelmét, valamint az Európai Alapjogi Chartát. (http://www.fn.hu//belfold/20110210/fidesz_kdnp_kemeny_vitak_voltak/)

A Népszabadság online úgy tudja: a KDNP ultimátumot adott Orbán Viktornak és a Fidesznek az új alkotmány kapcsán: ragaszkodnak a magzati élet, a házasság, és a család alkotmányos védelméhez az alaptörvényben. „Ha a Fidesz ezt másként gondolja, akkor nem kell új alkotmány” – tették egyértelművé a KDNP-sek. Nélkülük a Fidesznek nincs meg a kétharmada. Orbán Viktor információink szerint azt mondta: „az abortusz-szigorításba belebuknánk”. Vagyis: marad a status quo. „Olyan kemény, huszonnégyórás vita bontakozott ki negyven-ötven felszólaló egymásnak feszülésével, amilyenre nem volt példa 2010 május 29-e a kormány megalakulása óta” – mondta nol-nak egy KDNP-s politikus.

A portál úgy értesült, hogy a vitát maga Orbán Viktor indította el azzal, hogy közölte: az abortuszszabályok szigorítása, megváltoztatása a bukásunkat okozhatja. Különösen, ha ezt a társadalom abortusztilalomnak értelmezi. A KDNP-s képviselők sérelmezték, hogy a 1,5 oldalas összefoglaló nem tartalmazta a házasságról, a család alkotmányos védelméről, s főképp a magzati élet védelméről szóló passzusokat. Holott a kereszténydemokraták számára „ez a dobogó, ezek az alapvetések azok, amik köteleznek” – fogalmazott egy KDNP-s vezető. A szokatlanul éles vita során a kereszténydemokraták a lelkiismereti kérdést csináltak az ügyből, különösen a magzati élet védelméből, mondván, „ez az a kérdés, amit unokáink, a nemzet kérhet számon rajtunk”.

A KDNP világossá tette, hogy e hármas alapvetés nélkül nem szavazza meg az új alkotmányt. A Fidesz ebben a helyzetben hajlandó volt azt a kompromisszumos javaslatot elfogadni, hogy „akkor legyen tiszta lap”, a Salamon László vezette alkotmányelőkészítő bizottság által jegyzett koncepció „csak” vitaanyag legyen, arról az Országgyűlés ne döntsön. És minden parlamenti frakció készítehessen saját alkotmánytervezetet, és azt a parlament párhuzamosan vitassa meg. Ezt jelentette be ma délben a siófoki sajtótájékoztatón Szájer József. Surján László a sajtótájékoztatón közölte: magzatvédelmi szabályok esetén marad a status quo, azaz az új alkotmány nem változtatja meg a jelenleg érvényes 1991-es magzatvédelmi szabályokat. De – tette hozzá a KDNP-s politikus, az Antall-kormány egykori népjóléti minisztere – annak is szeretnének elébe menni, hogy a témával kapcsolatban – esetleges téves feltételezések miatt – olyan felesleges vita alakuljon ki európai színtéren, mint amilyen a médiatörvény miatt kibontakozott. A nol értesülése szerint a KDNP-t bírálta Kövér László, aki azt kifogásolta, hogy „a KDNP akarja megszabni az irányt”. De volt olyan fideszes, aki úgy vélte, a KDNP „törpe minoritás” a Fidesz mellett. (http://nol.hu/belfold/uj_alkotmany__a_kdnp_ultimatumot_adott_orbannak)

A Népszabadság a közös frakcióülésen zajlott vita végeredményét a KDNP meghátrálásának tartja a korábban adott ultimátum után. Orbán Viktor információink szerint azt mondta: az abortusz szigorításába vagy „egy ilyen hazug riogatásba belebuknánk”. Vagyis: marad a status quo. (http://nol.hu/lap/mo/20110211-a_keresztenydemokratak_ultimatumot_adtak_…)

Az index.hu információi szerint a frakcióülésen Szájer József újból elővette a gyermekek után járó szavazati jog megadásának lehetőségét. A cikk felidézi Révész Máriusz három éve a témában tett nyilatkozatait. A portál szerint „a családosoknak kedvező választójogi javaslat most viszont jól jöhet az alkotmányozási vitákban, ahol a KDNP-nek feledtetnie kell, hogy magzat-, család- és házasságvédelmi elgondolásait nem tudta beleíratni az alaptörvény alapkoncepciójába”. (http://index.hu/belfold/2011/02/11/elokerult_a_gyerek_utani_extra_szava…)

A Népszabadság arról is ír, hogy elképzelhető, hogy mégsem húsvéthétfőn fogadják el az új alaptörvényt. Annak kapcsán, hogy pénteken Schmitt Pálnál egyeztetnek a pártok az alaptörvényről, így ír: „úgy tűnik, talán lesz is miről egyeztetni, ugyanis a Fidesz (és a KDNP) Siófokon visszakozott az alkotmányozás terén, s kész a Salamon László vezetésével kidolgozott koncepciót pusztán vitaanyagnak tekinteni, amely az irányokat kijelöli ugyan, de nem is kerül az Országgyűlés elé”. Szájer József egyértelművé tette: a parlamenté lesz a főszerep, nem a kormány terjeszti az alkotmánytervezetet a Ház elé, hanem a Fidesz–KDNP frakciószövetség, március 15-ig. Egy házszabály-módosítással – amelyről ma tárgyal a házbizottság – pedig azt is lehetővé teszik, hogy más frakciók alkotmánytervezetét, ha készítenek ilyet, párhuzamosan vitathassa meg az Országgyűlés. Szájer József a lapnak úgy fogalmazott: valószínűleg sem az ellenzék által kifogásolt kétciklusos kétharmados, alkotmánymódosításra vonatkozó kitétel, sem a köztársasági elnök koncepcióban szereplő parlamentfeloszlatási joga nem szerepel az új alkotmányban, és rugalmasak lesznek abban is, hogy az új alkotmány megszavazása ne április 25-én, húsvéthétfőn legyen. Vélhetően erre április 17-én vagy 18-án kerül sor. (A köztársasági elnök persze aláírhatja húsvéthétfőn az új alaptörvényt. – A szerk.) De méltó preambulumot szeretnének – az 1956-os forradalomra, a kereszténységre való utalással és a Szent Koronával –, és lesz közpénzügyi fejezet is az eladósodással szemben. Folyamatosan egyeztetnek a velencei bizottsággal, az Európai Alapjogi Chartát pedig átveszik az alaptörvénybe. (http://nol.hu/lap/mo/20110211-megsem_husvetkor_fogadjak_el_az_alaptorve…)

A tisztabeszed.blog szerzője a gyermekek után járó szavazati jog újbóli előkerülése kapcsán a szavazójog kiterjesztésének általános kérdéseiről elmélkedik. (http://tisztabeszed.blog.hu/2011/02/11/szavazojog)

A hirado.hu a siófoki frakcióülésen az alkotmány-előkészítés ügyében történtek részletes ismertetése mellett ír az MSZP elkészült alkotmánykoncepciójáról is, amelyről várhatóan vasárnap tárgyal a párt frakciója. A cikk megállapítása szerint „Visszarendezésre épül az MSZP alkotmánykoncepciója”. Tartalmazná, hogy nem tölthetne be közhivatalt (alkotmánybírói, országgyűlési biztosi, ÁSZ-elnöki és alelnöki posztot) az, aki a megbízást megelőző öt évben politikai tisztséget vállalt. Az alkotmány megtiltja az emberi és állampolgári jogok lényeges tartalmának korlátozását; a korlátozás okának kényszerítőnek és elkerülhetetlennek, a korlátozásnak az elérendő céllal arányban állónak kell lennie. Választójogot csak a magyarországi lakóhellyel rendelkezőknek ad az új alaptörvény. A köztársasági elnök továbbra is csak a jelenleg hatályos feltételek mellett oszlathatja fel az, de a kormányt továbbra sem mentheti fel. Kimondanák, hogy az állami politikai vezetőkön kívül minden más közigazgatási státusz, beleértve a szakmai vezetőkét is, határozatlan idejű kinevezésen alapul. A szocialista alkotmány megtiltaná az indokolás nélküli elbocsátást.
A szövegben szerepel még, hogy sem a Legfelsőbb Bíróság, sem az ÁSZ elnöke, sem pedig a legfőbb ügyész nem lenne újraválasztható. (http://www.hirado.hu/Hirek/2011/02/11/05/Frontalisan_karambolozott_a_KD…)

Szijjártó Péter közölte: a Fidesz-KDNP a frakcióülésen úgy döntött, nem épülhet erőmű a Duna magyarországi szakaszán, és nem történhet duzzasztás sem a hazai folyószakaszon. (http://hvg.hu/itthon/20110210_fidesz_kdnp_eromu_duna#utm_source=hirlist…)

„Szólj bele te is az IKSZ jövőjébe” címmel tartott kerekasztal-beszélgetést a KDNP ifjúsági szervezete Debrecenben. A rendezvényen bemutatkozott a debreceni szervezet új elnöksége is. A jelenlévők megegyeztek abban, hogy a kereszténydemokrácia értékrendszere olyan táptalaj, amiben egy következő sikeres generáció gyökeret verhet. (http://www.dehir.hu/debrecen/debreceni-hirek/2011/02/10/165328/kereszte…)

Egyeztetésre hívta a parlamenti pártok politikusait péntekre Schmitt Pál köztársasági elnök. A pártoktól származó információ szerint az államfő az egyeztetésen az alkotmányozás folyamatáról szeretné megismerni a képviselőcsoportok véleményét. Az MTI úgy értesült: a KDNP-t Harrach Péter képviseli, ahogyan lesz fideszes résztvevője is az egyeztetésnek, az azonban a frakciószövetség háromnapos siófoki ülése miatt nem biztos, hogy Lázár János frakcióvezető. Az MSZP részéről várhatóan Mesterházy Attila lesz jelen, a Jobbikot Balczó Zoltán frakcióvezető-helyettes, az LMP-t pedig Schiffer András képviseli majd. (http://hir3.hu/index.php?hir=magazin&hirid=57790&kat=1)

Az MSZP közleménye szerint méltatlan az alkotmány-előkészítő eljárás, tiltakoznak az ellen, hogy a tervek szerint a kodifikált alkotmányszöveget az Országgyűlésnek egy, kormánypárti politikusokból álló, három tagú bizottság terjeszti majd be. A párt szerint vagy átgondolatlanság és kapkodás van a kormánypártokon belül, vagy szándékosan félre akarján vezetni a közvélemény. A háromtagú bizottság kijelölése azt jelenti, hogy nem köztársaságunk alkotmányát akarják elkészíteni, hanem Fidesz-alkotmány készül. (http://hir3.hu/index.php?hir=magazin&hirid=57789&kat=1)

Az alkotmányozáshoz hasonlóan oktatási ügyekben is vita alakult ki csütörtökön a Fidesz-KDNP-frakciószövetség siófoki tanácskozásán, azonban közel sem olyan "parázs", mint az új alaptörvény megalkotásával kapcsolatban - számoltak be az MTI-nek kormánypárti politikusok. Az MTI úgy tudja, az oktatással kapcsolatos, koncepcionális jellegű vita ismét Hoffmann Rózsa (KDNP) oktatási államtitkár és Pokorni Zoltán (Fidesz), a parlament oktatási bizottságának elnöke között alakult ki. (http://hir3.hu/index.php?hir=magazin&hirid=57799&kat=1)

A 168ora.hu olvasói levelet közölt Semjén Zsolt határon túli magyar állampolgároknak adandó szavazatával kapcsolatos kijelentései kapcsán. A szerző visszaemlékezett Mikola István korábbi kijelentésére, ami szerinte elképzelhetően a népszavazás kudarcát okozta. A szerző szerint a várható kemény megszorítások miatti népszerűség-csökkenést ellensúlyozandó adnának szavazati jogot a határon túli magyaroknak a kormánypárti politikusok. A szerzőnek amúgy semmi kifogása a kettős állampolgárság ellen, de szavazati jogot nem adna. (http://www.168ora.hu/bluzone/par-szo-a-szavazati-jogrol-69390.html)

A magyar hatóságok semmiféle információt nem adnak ki állampolgáraikról sem Szlovákiának, sem bárki másnak, a felvidéki magyaroknak nincs okuk a félelemre – reagált Semjén Zsolt nemzetpolitikáért felelős miniszterelnök-helyettes csütörtökön az MTI-nek arra, hogy a szlovák kormánykoalíció visszavonta az állampolgársági törvényt módosító indítványát. A KDNP elnöke közleményében azt írta, pártját mélyen felháborítja, hogy a szlovák kormánykoalíció visszavonta az állampolgársági törvényt módosító indítványát. A pozsonyi kormánykoalíció ismét semmibe vette az európai emberi jogi minimumot és saját országának polgárai ellenében cselekedett. A KDNP elnöke felhívta a figyelmet arra is, hogy „a magyar állampolgárságért folyamodók száma egyenletesen nő, és a nemzetpolitikai célok elérését, a világ magyarságának egyesítését semmilyen ellenkező szlovák politikai szándék nem fogja megakadályozni”. A KDNP nem avatkozik bele a szlovákiai pártok vitájába, ugyanakkor bizonyítottnak látja, hogy a magyar szavazókat megosztó Híd-Most politikája látványosan kudarcot vallott – zárta állásfoglalását Semjén Zsolt. (http://hir3.hu/index.php?hir=magazin&hirid=57792&kat=1)

A kitekinto.hu csütörtökön számolt be Semjén Zsolt Duna TV-nek a magyar-román viszony „kegyelmi pillanatáról” adott interjújáról. (http://kitekinto.hu/karpat-medence/2011/02/10/semjen_az_allampolgarsag_…)

Az fn.hu a felsőoktatási koncepció nyilvánosságra hozatala kapcsán közölt cikket Mit takar a Hoffmann-siker? címmel. A portál szerint a nyilvánosságra hozott alapvetés a cikk szerint „valójában egy olyan dokumentum, amellyel még nyáron kellett volna előállnia Hoffmann Rózsának”. Erre lehetett volna koncepciót építeni, ám az államtitkárság egy belterjes szakértői körrel alkotta meg a november 4-án nyilvánosságra hozott koncepciót, ami gyakorlatilag elvérzett, mert a legkülönbözőbb körökből érték támadások. A kudarcot Navracsics Tibor orvosolta azzal, hogy egy asztalhoz ültette a vitázókat, és ennek eredménye lett a most nyilvánosságra hozott alapvetés. Ez a részletesen kidolgozott koncepció helyett általánosságokat fogalmaz meg, bár vannak benne konkrétabb pontok is. Viszont a részletek kidolgozásáról egyelőre nincs hír. „Eltelt fél év, és a felsőoktatás átalakítása épp a rajtvonalnál tart. Ez volna a nagy siker?” (http://www.fn.hu//belfold/20110210/mit_takar_hoffmann_siker/)

A mittu-domain-blog szerzője arról ír, hogy a tanári életpályamodellel sem változik a pedagógusok anyagi helyzete, mert a kidolgozók legfeljebb mézet tudnak csepegtetni a madzagra, de egy percet sem töltöttek el a való életben. „Aki a sorvégén ül és a tényleges munkát végzi, az nem jár jobban. Sőt, általában rosszabbul szokott.” (http://mittu-domain.blog.hu/2011/02/10/lepeskenyszer_1)

A moszkvai kereskedelmi képviselet épületének eladása ügyében a bíróság szabadlábra helyezte Tátrai Miklóst, Fekszi Mártát és Székely Árpádot. Közben kiderült, hogy Tátrai Miklós anyósa, Monostori Lajosné volt korábban a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal elnöke, így összeférhetetlenség állhatott fenn közte és az MNV vezérigazgatói posztját betöltő Tátrai Miklós között. (http://hetivalasz.hu/itthon/szerelmi-szal-a-szocialista-mutyiban-35349)

A femina.hu cikke szerint éhséglázadás fenyeget az encsi kistérségben, volt, hogy fényes nappal rabolták ki a boltok az elkeseredett éhező emberek. Az ok, hogy megszűnt az államilag támogatott közmunkaprogram, 2010. december 31-étől több száz közmunkás jogviszonya szűnt meg. Gulyás Pál, az LMP ináncsi önkormányzati képviselője elmondta: a területen az önkormányzat az egyetlen foglalkoztató, ám annak már nincs pénze tömegesen munkát adni az embereknek. Az előző kormány 2010-ben 117 milliárd forintot fordított közmunkaprogramra, ezt az összeget 2011-re 64 milliárd forintra csökkentették. Emiatt a képviselő elmondása szerint tízezreket kellett elbocsátani, csak az Encsi kistérségben körülbelül kétezer ember jogviszonya szűnt meg. A korábbi közmunkások többsége most a munkaügyi ellátórendszerbe került, mivel megszűnt az önkormányzat azon kötelezettsége, hogy munkát szervezzen a településen élő, szociálisan hátrányos helyzetű, de dolgozni akaró embereknek. Ezt a feladatot most a munkaügyi központok végzik el. Azoknak sem jobb, akik kaptak közmunkát, hiszen sokukat már nem foglalkoztathatják teljes munkaidőben. Ezentúl csak négy órában dolgozhatnak, feleannyi pénzért – közölte az LMP-s képviselő. A minisztérium későbbre ígért választ, de a honlapjukon található közlemény szerint cáfolják, hogy ennyire rossz lenne a helyzet, hiszen a közmunka rendszerének folyamatossága biztosított. – 2011-ben közfoglalkoztatásra 64 milliárd forint, szociális ellátásokra 88,5 milliárd forint jut a költségvetésből. E két előirányzat összege – 2011-ben összesen 152,5 milliárd forint – 30%-kal több, mint az előző kormány által e célokra 2010-re tervezett 117 milliárd forint – szögezik le. (http://www.femina.hu/hirhatter/ehezes_szegenyseg_kilatastalansag)

A Népszava Kiszervezheti a Fidesz Tarlós alól a fővárost címmel a fővárosi fideszes belháborúkról közöl cikket, melyben megállapítja: „Egyelőre ugyanannyi az esélye annak, hogy a fideszes belháborúk Tarlós Istvánt gyengítik, mint annak, hogy a főpolgármester megerősödéséhez vezetnek. A pártonkívüli, de Fidesz-KDNP támogatással győzött városvezető eddig ellenállt a »holdudvar« lobbierejének, ám ezzel sokakat magára haragított.” (http://www.nepszava.hu/articles/article.php?id=393374#null)

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!