A XX. század egyik legjelentősebb magyar társadalomtudósa, a hazai kereszténydemokrata gondolkodás egyik vezéralakja, Kovrig Béla születésének 125. évfordulójára emlékezett kedden a KDNP parlamenti frakciója, a Nemzeti Örökség Intézete és a Barankovics István Alapítvány.
125 éve, 1900. április 8-án született Kovrig Béla, kereszténydemokrata politikus, egyetemi tanár, szociológus. 1943-tól meghatározó szerepet játszott abban a katolikus reformfolyamatban, ami előbb a Kereszténydemokrata Néppárt, majd a Barankovics István vezette Demokrata Néppárt megalakulásához vezetett. Egyik szellemi vezére volt a Katolikus Szociális Népmozgalomnak, ennek keretében dolgozta ki a magyar társadalmi problémák megoldására irányuló programját.
A Kereszténydemokrata Néppárt képviselőcsoportja nevében Vejkey Imre, a Nemzeti Örökség Intézete nevében Móczár Gábor főigazgató, a Barankovics István Alapítvány nevében pedig Mészáros József kuratóriumi elnök helyezte el az emlékezés koszorúját a részben Kovrig Béla által létrehozott Országos Társadalombiztosító Intézet (OTI) egykori budapesti, Fiumei úti székházában elhelyezett mellszobornál. (Az épületben jelenleg a Magyar Államkincstár társadalombiztosítási és családtámogatási szakterülete és a Budapest Főváros Kormányhivatala Nyugdíjbiztosítási Főosztálya működik.)
Kovrig Béla életművét Mészáros József méltatta. Elmondta, hogy
a szocializmus évei alatt tudatosan agyonhallgatott és elfeledtetett szociálpolitikai szakember a Horthy-korszak számos jelentős szociálpolitikai alkotásában meghatározó szerepet játszott. Nemcsak gyakorlati szakemberként, de elméleti kutatóként is sokban hozzájárult a konzervatív-keresztény társadalompolitikai elvek formálódásához.
Alapítója és vezetője volt a Kolozsvári Egyetem szociológia tanszékének, meghatározó szerepet játszott a Keresztény Szociális Népmozgalomban. Műveit a rendszerváltás után a Barankovics István Alapítvány támogatásával jelentette meg a Gondolat Kiadó, hozzájárulva ezzel a kiemelkedő szerepet játszó szakember szellemi rehabilitásához.