Az Európai Polgár-díj idei kitüntetettjei

Major Balázs, Kozma Imre és a szlovákiai Csemadok egyesület az Európai Polgár-díj idei kitüntetettjei – adta hírül Pelczné Dr. Gáll Ildikó (Fidesz), Hölvényi György (KDNP) és Csáky Pál (MKP) európa parlamenti képviselők közös sajtóközleményükben. Az Európai Parlament által alapított díjjal ötven személyt – köztük két magyart és egy felvidékit – tüntettek ki 2016-ban. A díjazottak tegnap a Brüsszelben megrendezett központi ünnepségen vették át a kitüntetést.



Major Balázst, a budapesti Pázmány Péter Katolikus Egyetem régészeti tanszékének vezetőjét, arabistát, régész-történészt Pelczné Dr. Gáll Ildikó EP-alelnök terjesztette fel a díjra. A fideszes EP-képviselő kifejtette: sokat dolgoztunk azért, hogy méltó helyre kerüljön a díj, és fontos, hogy a keresztény értékeket védő és mentő személyiségek munkáját együtt ismerik el. „A díj révén Európa-szerte még inkább megismerhetik Major Balázs nevét és hétköznapinak nem nevezhető munkásságát, melyet nagy szerénységgel, áldozatkészséggel végez” – hangsúlyozta a néppárti politikus.

Hölvényi György európai parlamenti képviselő Kozma Imre római katolikus papot, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat társalapítóját terjesztette fel a díjra. „Fontos, hogy a budapesti díjátadót követően a brüsszeli esemény is biztatás legyen Európa számára, hiszen Imre atya európai alkotást hozott létre: összehozta a „szentet és a profánt”, Magyarországot és Európát, a Kárpát-medencét és Európát” - mondta el a kereszténydemokrata politikus. A néppárti képviselő szerint Imre atya egész életútja arról szól, hogy megpróbálja a lehetetlent, mert „van mögötte valaki, van vele valaki”, és ennek jelentős eredményei mutatkoznak. „Ebből a magatartásból ma Európában és Magyarországon óriási hiány van” – emelte ki Hölvényi György.

Csáky Pál a szlovákiai Magyar Társadalmi és Közművelődési Szövetséget, ismertebb nevén a Csemadokot jelölte a díjra. A díjat létrehozása óta most első alkalommal kapta meg kisebbségi közösséghez tartozó szervezet. "Amikor a javaslatot nyilvánosságra hoztam, többen kételkedtek, van-e esélye a sikerre egy kisebbségi szervezetnek – és nagyon örülök, hogy van” – mondta el a rendezvényen a felvidéki politikus. A díj elismerés és főhajtás az Európai Unió részéről a Csemadoknak, mint szervezetnek és minden egyes jelenlegi és több százezer volt tagjának, ugyanakkor elismerése annak is, hogy a szlovákiai társadalom többnemzetiségű. Csáky Pál kiemelte: az EU figyelembe vette azt, hogy Szlovákiában nemcsak a többségi szlovák nemzet él, hanem különböző kisebbségek, köztük a jelentős magyar közösség is.
 

A 2008-ban alapított Európai Polgár-díj, a nem uniós polgároknak és szervezeteknek odaítélhető Szaharov- díj mellett az Európai Unió jelentős kitüntetése. Olyan kivételes teljesítményt nyújtó személyeket és civil szervezeteket díjaz vele az EP, akik hozzájárultak a közös megértés, a polgárok és a tagállamok közötti szorosabb integráció előmozdításához, illetve európai szinten is értékelhető, jelentős teljesítményt nyújtottak működési területükön, vagy az Európai Unió értékeinek képviseletére hivatott programokat alakítottak ki. A díjra EP-képviselők jelölhetnek magánszemélyeket és szervezeteket. A jelöléseket ugyancsak képviselőkből álló nemzeti zsűrik rangsorolják, majd az Európai Parlament elnöke vezetésével brüsszeli zsűri, a Kancellária dönt a díjazottakról.

 

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!