Magyarországon jelenleg él félmillió olyan 25 év alatti fiatal, aki esetenként végez munkát, közülük 280 ezren többnyire rendszeresen. Én magam is dolgoztam diákmunkásként, és aztán az egyetem mellett is – mondta a Magyar Nemzetnek a nemrégiben az Országgyűlés elé került, a fiatalok adómentességéről szóló törvényjavaslatról Nacsa Lőrinc. A KDNP szóvivője reméli, hogy a munkaadókat is segíti majd az intézkedés abban, hogy felvegyék a fiatalokat, merjenek felelősséget adni nekik, feladatokat bízni rájuk.
A 25 éven aluli munkát vállaló fiatalok számára 2022. január 1-jétől bevezetendő adómentesség illeszkedik a kormány fiatalokat támogató intézkedéseinek sorozatába. Azáltal, hogy a fiataloknak jövőre nem kell fizetniük a személyi jövedelemadót, változatlan bruttó bér mellett is több pénzt vihetnek haza, amit megtakarításra, életkezdésre, otthonteremtésre vagy akár nyári fesztiválra, utazásra fordíthatnak. – Ennek az intézkedésnek tehát az a célja, hogy a fiatalok saját lábukra állva, minél nagyobb anyagi biztonságban indulhassanak neki az életnek.
Nagyon fontos, hogy az adómentesség a diákmunkára is vonatkozik
– emelte ki a Magyar Nemzetnek Nacsa Lőrinc.
A KDNP-s politikus emlékeztetett: – A mostani törvényjavaslat nem az első, a fiatalokat és a családalapítás előtt állókat segítő intézkedés, amit a Fidesz–KDNP-kormány hozott 2010 óta. Példaként említeném, hogy a fiatalok számára ingyenes az első nyelvvizsga megszerzése, és a KRESZ-tanfolyam elvégzése, valamint 2017 óta az első alkalommal kiállított jogosítvány is térítésmentes lett – sorolta az intézkedéseket. – Át szoktunk felette siklani, de tény, hogy minden más korosztálynál kedvezőbb hatású fiatalokra az internet áfájának ötszázalékosra csökkentése, mely az egész Európai Unióban a legalacsonyabb, és a gyakorlatban több mint tíz százalékkal csökkentette az itthoni internetárakat – tette hozzá.
– Konkrét példaként nézzük meg, hogy mennyivel fog jobban járni egy 25 év alatti fiatal 2022-ben, mint 2010 előtt, a Gyurcsány-kormány idején! Akkoriban a bruttó fizetésének 55,5 százalékát vihette haza egy magas adókulcsokkal operáló rendszerben. 2022-től már a bruttó fizetésük 81,5 százalékát kézhez kaphatják a fiatalok
– emelte ki Nacsa Lőrinc. – Lényeges, érezhető különbségnek tartom, hogy jövőre a fiatalok fizetésének csupán 18,5 százalékát vonják le, míg „a prímszámok nagymestere”, Gyurcsány Ferenc kormányzása idején a fizetéseknek majdnem a felét elvette az állam – összegezte.
– Ha ehhez hozzávesszük, hogy a bruttó fizetés mellett a vállalkozásokat, azaz a munkaadókat terhelő adó most, 2021 tavaszán 17 százalék, ugyanakkor 2008-ban ez még több mint a duplája, 34,2 százalék volt, akkor látjuk, hogy
jelentős adócsökkentéseket sikerült végrehajtani az elmúlt években.
Ennek következtében béremelésekre is jelentősen többet tudnak fordítani a cégek, mint az adóemeléshez betegesen vonzódó baloldal korában – fogalmazott a képviselő.