A nemzeti identitás erősítése különösen fontos a globalizáció korában

A globalizáció olyan kihívást jelent a nemzeti kultúrák számára, ami a nemzeti identitás megerősítését különösen fontossá teszi – mondta Áder János köztársasági elnök szerdán, amikor a Finnországi Lahtiban köszöntötte a VII. finnugor világkongresszus résztvevőit. A háromnapos konferencia célja a finnugor nyelvrokon népek közötti kapcsolatok erősítése.

A konferencián Magyarország, Észtország, Finnország, Oroszország és mintegy 25 finnugor nyelvű nemzetiség képviselői vesznek részt. A hagyományosan négyévente, most hetedik alkalommal Finnországban megrendezett esemény összefoglaló témája: Finnugor népek – a fenntartható fejlődés felé.


Áder János köztársasági elnök beszédet mond a VII. finnugor világkongresszuson a finnországi Lahtiban 2016. június 15-én. (MTI Fotó: Bruzák Noémi)

A magyar köztársasági elnök úgy fogalmazott, hogy a világ egyetlen gazdasági erőtérré válásában sokan okkal veszélyeket látnak. A kis népeknek meg kell tanulniuk, hogy a változások nemcsak jót hoznak – tette hozzá. Mint mondta, főként a nagyobb nemzetek körében jellemző gondolkodás, hogy a sokféle nyelv, kultúra csak feleslegesen bonyolítja az életet, akadálya a még dinamikusabb növekedésnek.

Mi azonban másként gondolunk erről – fogalmazott a magyar államfő, mert a világ teljességéhez szerinte hozzá tartozik a nemzeti sokszínűség. Kiemelte, hogy a finnugor nyelveket beszélő népek családjában a magyar közösség a legnagyobb, és ez felelősséggel jár; a nyelv, kultúra, az identitás megőrzésének felelősségével.

A nyelvi identitás megőrzését elősegítve Magyarország a jövőben is támogatja a finnugor köztársaságok új tananyagainak és az azokhoz kapcsolódó digitális anyagok elkészítését – jelentette ki Áder János. Ezzel is elősegítve a mai igényeknek megfelelő nyelvhasználat erősödését – fűzte hozzá.


Toomas Hendrik Ilves észt (b), Sauli Niinistö finn (k) és Áder János köztársasági elnök a VII. finnugor világkongresszuson a finnországi Lahtiban 2016. június 15-én. (MTI Fotó: Bruzák Noémi)

Bejelentette, hogy Magyarország támogatja a hungarológiai nyári egyetemek szervezését, és azt is, hogy magyar lektorokat küldjenek oroszországi finnugor egyetemekre.

Az összetartozás tudata ma is segíthet abban, hogy egyikünk se érezze magát olyan magányosnak, ahogy a magyar a germán, a latin és a szláv népek családjai között – fogalmazott az államfő. Büszkeségét fejezte ki, hogy a magyarok annyi évszázadon át idegen és sokszor ellenséges közegben is meg tudtak maradni magyarnak. És ezt a képességet láthatjuk a rokon népek körében is – tette hozzá.

Áder János a finnugor népek közös felelősségének nevezte, hogy segítsék a végzetesen fogyatkozó kisebb rokon népkapcsolatok küzdelmét, a pusztulóban lévő kulturális értékeik megóvását.

A magyar államfő szerint a VII. finnugor világkongresszus a finnugor népek kapcsolatépítését szolgálja, bizonyítja, hogy az összetartozás tudata él. És erre a XXI. században különösen nagy szükség van – mondta.

A háromnapos konferencián, ahol a népcsoportok képviselői nemzeti viseletben tanácskoznak, Áder János mellett részt vett a finn és az észt államfő, valamint az orosz kormány delegáltja is. A plenáris tárgyalásokat hagyományosan szekcióülések követik.


Áder János köztársasági elnök (b) és Sauli Niinistö finn államfő kezet fog a VII. finnugor világkongresszuson a finnországi Lahtiban 2016. június 15-én. (MTI Fotó: Bruzák Noémi)

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!