Az ormánságiak számíthatnak Magyarországra

Baranya megye helyzetéről, gazdasági lehetőségeiről tájékozódott a kormány kihelyezett ülésén, az ormánsági Kémesen. A központi téma az Ős-Dráva program volt. Orbán Viktor miniszterelnök bevezetőjében úgy fogalmazott: az Ormánság térségfelzárkóztatási programjának, a 43 települést érintő Ős-Dráva programnak a sikere a kormány és az ország tesztje is, mert értékmérője annak, hogy mit tudnak kezdeni az elesett térségekkel.

Orbán Viktor bejelentette: a Dráván egy kompkikötő és egy új híd megépítéséről, továbbá az M6-M60-as autópálya horvát határig történő meghosszabbításáról döntött a kormány. A miniszterelnök hangsúlyozta: a Budapestről érkezett kormánytagok nem tudják vállalni, hogy ők építenek a dél-baranyai Ormánságból régi szép időket idéző térséget, mert azt az itt lakóknak kell megtenni, de a kormány csütörtöki jelenlétével bizonyítja, hogy az ormánságiak számíthatnak rá, számíthatnak Magyarországra.

Az Ormánság egy olyan térsége az országnak, amelynek fantasztikus a múltja, de az elmúlt évtizedekben „leromlott hellyé” vált, és magas munkanélküliséggel küzd - fejtette ki a kormányfő, aki számos kérdést tett fel a házigazda Tiffán Zsoltnak, a Baranya megyei közgyűlés elnökének, a térség fideszes országgyűlési képviselőjének, valamint a kabinet tagjainak a megye, azon belül is az Ormánság helyzetével kapcsolatban. Érdeklődött egyebek mellett az ország egyik leghátrányosabb térsége, az Ormánság közlekedési infrastruktúrájáról, a cigányság helyzetéről, a munkahelyteremtésről, az agrárium és az oktatás állásáról, valamint a templomok állapotáról is.

Magyarországnak egészen addig nem szabad komolyan foglalkoznia az eurócsatlakozással, amíg általános fejlettségi szintje nem éri el az eurózóna fejlettségének 90 százalékát – mondta Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön a kémesi kihelyezett kormányülés utáni sajtótájékoztatón kérdésre válaszolva.

Ha elérte ezt a szintet az ország, akkor lehet majd komolyan beszélni bármilyen következő lépésről. Egészen addig azonban Magyarországnak a saját gazdasága megerősítésével kell foglalkoznia – hangsúlyozta a kormányfő, megjegyezve, hogy szerinte korábban elhibázták az Európai Unió bővítésének gazdaságpolitikáját.

Tiffán Zsolt beszédében felidézte, hogy a 25 milliárd forintból megvalósuló Ős-Dráva program célja egy vízkormányzási rendszer kialakításával, a folyó eredeti állapotának visszaállításával az öntözés, a turizmus, a mezőgazdaság, azon belül az állattenyésztés, zöldség- és gyümölcstermesztés, a feldolgozóipar fellendítése, a foglalkoztatottság növelése.

Az Ős-Dráva program kormánybiztosaként is dolgozó politikus azt hangsúlyozta: ahhoz, hogy Baranya vonzóbbá váljon a befektetőknek, komoly infrastrukturális beruházásokra, elsősorban útépítésekre lenne szükség.

Tiffán Zsolt a kormány támogatását kérte az M6-os autópálya meghosszabbításához Eszék felé a horvát határig és a Kaposvárt Szigetvárral összekötő 66-os út építésének folytatásához a Dráváig. Fontosnak nevezte egy drávai híd, Vejtinél egy kompátkelő és az ahhoz vezető út építését is.

Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár azt mondta, hogy az autópálya a következő kormányzati ciklus végére eljuthat a határig, a vejti kompátkelő kialakításáért már folynak az előkészületek, megvalósulása Horvátországtól is függ. A komp elérhetőségét magyar oldalon biztosító 10 kilométeres útszakasz még idén elkészülhet.

Orbán Viktor kérdésére Németh Lászlóné nemzeti fejlesztési miniszter közölte: 2014 második felében megépül a Pécset elkerülő út, amely képes lesz levezetni az M6-M60-as autópálya teherforgalmát.

Tiffán Zsolt több száz millió forint plusz forrást kért a kormánytól a vízkormányzási rendszer tervezéséhez, továbbá pénzügyi támogatást feldolgozó és vágópontok létrehozásához.

Fazekas Sándor agrárminiszter azt hangsúlyozta, hogy az Ős-Dráva programot a vidékfejlesztési tárca is kiemeltként kezeli, az abban érdekelteknek 2014 és 2020 között is számos pályázati lehetőségük lesz támogatások elnyerésére.

Tiffán Zsolt szólt arról is, hogy a közeljövőben lehetőség nyílik 7-8 leromlott állagú, ugyanakkor a maguk nemében egyedülálló értéket képviselő ormánsági fakazettás templom felújítására, de további 30 templom rekonstrukciója is időszerű, amelyhez forrást kell találni. Balog Zoltán erőforrás-miniszter azt mondta, a templomfelújítás egyaránt szolgálja a helyi közösségek rehabilitációját és a turizmus fejlesztését. Ez nem kereszténydemokrata kormány? A templomok meg ledőlnek? Milyen állapotok uralkodnak itt? (...) Ha a norvégok segítenek, megköszönjük, de ha nem, akkor is megcsináljuk – mondta a témával kapcsolatban Orbán Viktor, utalva arra, hogy a tervek szerint a Norvég Alap segítségét is igénybe vennék a templomrekonstrukcióhoz.

A baranyai közgyűlés elnöke kiállt az ormánsági romák mellett, akiket szerinte meg kell becsülni, és képesek arra, hogy vissza tudjanak illeszkedni a munka világába. Megjegyezte, hogy az Ős-Dráva programban a Start-munkaprogram keretében már 420 ember dolgozik, és sok köztük a roma, akik akarnak és tudnak is dolgozni.

A térség fideszes képviselője – aki maga is borász – végül azt kérte a kormánytól, csökkentse tovább a borászok adminisztratív terheit, és tegye lehetővé, hogy a borok forgalomba hozatali engedélyéhez szükséges dokumentumokat a jövőben a szőlészeti kutatóközpontok is kiadhassák.

A tanácskozás a mintegy egyórás sajtónyilvános megnyitó után zárt üléssel folytatódott. A kabinet tagjain és a házigazda Tiffán Zsolton túl jelen volt mások mellett Hargitai János, a baranyai kormányhivatal vezetője és Hoppál Péter pécsi fideszes parlamenti képviselő, a kormánypárt szóvivője.

Orbán Viktor miniszterelnök Páva Zsolttal, Pécs polgármesterével tárgyalt

Orbán Viktor miniszterelnök és Páva Zsolt, Pécs polgármestere csütörtök délután megbeszélést folytattak a pécsi városházán. A tárgyaláson a város pénzügyi helyzete, a pécsi rövid-, közép- és hosszútávú fejlesztések és a vagyongazdálkodás kérdései kerültek szóba, de megvitatták a Pécset elkerülő hiányzó autópálya-szakasz valamint az M60-as út folytatásának ügyét is. A miniszterelnök és a polgármester egyeztetett a Pécsi Tudományegyetem napirenden lévő fejlesztéseiről, a pécsi autóbuszbeszerzésekről valamint az új ipari parkra épülő gazdaságfejlesztésről is.

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!