Magyar-szlovák párbeszéd a kettős állampolgárságról

Magyarország és Szlovákia rövidesen tárgyalásokat kezdenek egy kétoldalú egyezmény megkötéséről a kettős állampolgárságról. Ebben a magyar és a szlovák kormányfő, Orbán Viktor és Iveta Radicová állapodott meg pénteken Pozsonyban. A magyar miniszterelnököt, aki egynapos hivatalos munkalátogatáson tartózkodik Pozsonyban, fogadta Ivan Gasparovic szlovák államfő is. Orbán Viktor délután Richard Sulík, szlovák parlamenti elnökkel is találkozott.

Radicová elmondta: a kettős állampolgárság kérdése Pozsony és Budapest között feszültséget keltett, amelyet az egyezmény megkötésével lehetne eltávolítani. Szlovákiának több országgal van már megállapodása a kettős állampolgárságról, ezért Pozsony vállalta, hogy kidolgozza a magyar-szlovák egyezmény szövegének javaslatát, amelyet február 17-én megtárgyal az illetékes magyar-szlovák kormányközi bizottság. A kettős állampolgárságról szóló megállapodás kérdését nagyon fontosnak tekintjük - szögezte le a szlovák miniszterelnök. Szerinte a szlovák javaslat összhangban lesz az elfogadott nemzetközi normákkal, s tartalmazni fogja a választójog kérdését is. Üdvözlöm a Magyar Köztársaság, s külön Orbán úr hozzáállását, hogy nem fog kampányt folytatni (a kettős állampolgárság kérdésében) Szlovákia területén - jelentette ki Radicová.

Orbán Viktor közölte: mostani hivatalos látogatásával is erősíteni szeretné a jószomszédi és baráti kapcsolatokat Szlovákiával. Magyarország és a magyarok azt szeretnék, ha a magyar-szlovák viszony visszatérne a józan ész medrébe – szögezte le a magyar miniszterelnök. Orbán szerint mára kialakult a bizalmi légkör a két ország között, s ez lehetővé tette a gázvezetékek összekapcsolásáról szóló megállapodás aláírását, és segíti a kettős állampolgárság kérdésében kialakult feszültség megoldását is. Megismételte, hogy a magyar állampolgárságot egyéni alapon lehet megszerezni, s érdemes megpróbálkozni a kormányközi egyezség megkötésével. Kérdésre válaszolva elmondta: volt ilyen próbálkozás az előző kormány idején is, de az sikertelenül végződött. Nem látom akadályát annak, hogy most miért ne próbálnánk meg újra – szögezte le a kormányfő. Egyúttal biztosította Radicovát, hogy a magyar állam törődni fog a területén élő szlovák kisebbséggel. A módosított szlovák államnyelvtörvénnyel kapcsolatban megismételte korábbi álláspontját: azután fogja ezt a témát kommentálni, miután Szlovákia elfogadja a törvényt. Az államnyelvtörvény módosításának javaslata a pozsonyi parlament februári ülésének napirendjén szerepel.

A médiatörvényt érintő kérdésre válaszolva Orbán megismételte a hivatalos magyar álláspontot. Aláhúzta: az Európai Bizottság felvetései nem látszanak súlyosnak, s a magyar kormány rövidesen válaszol rájuk. A magyar médiatörvény megfelel az európai normáknak – szögezte le Orbán. Radicová azt mondta, hogy Szlovákia nagyon fontosnak tartja a sajtószabadságot, ez egyike a demokrácia pilléreinek. A szlovák médiatörvényt is módosítani fogják ezért. Következetesen mérlegeljük, hogy a médiatörvények összhangban vannak-e az európai normákkal és standardokkal – fejtette ki Radicová.

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!