Boldog nép az, amelynek Istene az Úr (Zsoltárok 33,12)

„Az óceán nem takarhatja be, a folyók nem áradhatnak túl rajta. A vad vihar sem lehet gyorsabb nála. Semmiféle haderő nem képes ellenállni neki. A törvény sem állhatja útját. A távolság nem rettenti. Semmi szörnyűség meg nem torpantja. Nincs a földön olyan erő, amely hatalmasabb lenne az ima erejénél”. 2012. május 3-án az USA csaknem valamennyi államában megtartották a nemzeti imanapot. Ilyenkor tanárok, informatikusok, sportolók, közszolgálati alkalmazottak, bankárok, orvosok, anyák, keresztyén gyülekezetek és más világvalláshoz tartozók is hálát adnak hazájukért, s áldást kérnek Istentől Amerikára, meg saját életükre. Hatalmas nemzeti méretű Lélek-, és lélegzetvétel ez, amikor tíz és százmilliók átélik az „amerikaiságot”, az „Egy nemzet-egy Isten” valóságát. Idén 61. alkalommal tartották meg a nemzeti imanapot. Miről szólt ez? Források: christiantoday.com; cristianpost.com; http://nationaldayofprayer.org/about/why-we-pray/;

 

 

Az ima erejéről szól minden év májusának első csütörtöki napja

 

Ezen a napon gyermekek és felnőttek, háborús veteránok és mindenféle bőrszínű, vallású ember legalább egy-két pillanatra a közös hazára gondol, hálaadással és kérésekkel. Az ima erejéről minden évben valaki megfogalmaz, és nemzeti szinten mond el egy imát. Most is így történt. Tv-állomások, internetes felületek, rádiók, nyomtatott sajtó viszi a hírt az ima erejéről szerte szét, amint az mára megfogalmazódott: „Az óceán nem takarhatja be, a folyók nem áradhatnak túl rajta. A vad vihar sem lehet gyorsabb nála. Semmiféle haderő nem képes ellenállni neki. A törvény sem állhatja útját. A távolság nem rettenti. Semmi szörnyűség meg nem torpantja. Nincs a földön olyan erő, amely hatalmasabb lenne az ima erejénél”.

 Ehhez a hatalmas országban az időzónák szerinti imatérképen mind inkább Nyugat fele halad az imaláncolat, amit erre a felhívásra, illetve a 33. Zsoltárra fűznek fel a résztvevők, kiváltképpen erre a verssorra: „Legyen, Uram, a te kegyelmed rajtunk, amiképpen bíztunk tebenned”. Vannak, akik hozzáteszik ehhez a hivatalos ajánlásban szereplő másik zsoltárverset is: „Én oltalmam, váram, Istenem, őbenne bízom!” (Zsolt 91,2).

 

Az imanap történetéről - 1775 óta formálódnak felnőtt nemzetté

 

Nagy múltra tekint vissza az imádkozó Amerika története. A böjtöléssel és imával megtartott lelki megerősödésre, az egység napjára már 1775-ben felhívta az akkor élők figyelmét a Kontinentális Kongresszus, s kérte a kolóniákat Amerika földjén, hogy imádság által formálódjanak felnőtt nemzetté. George Washington elnök hívta, szólította először a nemzetet imára. 1863-ban Lincoln elnök nyilatkozatában és rendeletében meghagyta, legyen ez a nap a megalázkodásé, a böjtölésé és az imáé.

1952-ben Truman elnök meghatározta, hogy kell egy nap a nemzet életében minden évben, amikor „letérdel Isten elé”. 1988-ban Reagan elnök törvénybe iktatta a Nemzeti Imanapot, amit minden évben május első csütörtökjén tartanak meg.  

137 nemzeti felhívás történt eddig, amit az USA elnökei adtak ki az imára, hálaadásra vonatkozóan. 1952-2012 között 61 elnöki felhívás hangzott el, Ford és G.H. Bush elnök ugyanabban az évben (1976; 1989, 1991) két felhívást is közzé tett. 1952 óta mindig a hivatalban lévő elnök aláírásával jelentek meg az imafelhívások. 1775 óta 965 szövetségi állami és össz-nemzeti felhívás látott napvilágot a nemzeti imanap megtartásáról.

 

Roosevelt nemzeti imája a partraszálló amerikai fiúkért

 

Miért imádkoztak az amerikaiak ezen a napon? Mindig volt valami aktualitása is, amit ilyenkor kiváltképpen a nemzet figyelmébe ajánlottak. Fr. Roosevelt elnök az amerikaiak normandiai partraszállásakor is imával erősítette a hadba vonulókat és az otthon maradt családtagokat: „Tedd szívünket szilárddá, erőssé, hogy megvárhassuk a hosszú út végét. Készíts fel a szomorúságra, Uram, ami jönni fog, hogy őrizzük fiainkat állhatatosan imáinkkal, bárhol legyenek is. Urunk, adj nekünk hitet. Szilárd hitet, amivel Benned bízunk!”.

                Abraham Lincoln elnök is teljesen tisztában volt az ima erejével. Ő erről így írt: „Az a nemzet igazi, drága kincse, meg az embereké is, ha elfogadják, hogy Isten mindent felülmúló erejétől függ az életünk”.

 

 

 

 

 

Amerika egysége imában született meg – Lincoln térdeplésével kezdődött a győzelem

 

 Az amerikai egységet eldöntő, és létrehozó súlyos gettsyburgi csata előtt ezt jegyezte le Lincoln elnök naplójába: „Bevonultam a szobámba, bezártam az ajtót, és térdre estem a Mindenható Isten előtt, imádkoztam a győzelemért”. Az amerikai egység valóban, szó szerint az imában kezdődött le.

Ma pedig, teszik hozzá a mai szervezők, sokkal nagyobb szükség van az imára, mint valaha. A nemzetet újabb csataterek osztják meg, terjed az összetört otthonok, a széthulló családok járványa, az erőszak, a szexuális erkölcstelenség, és a szociális széthúzás rágja a nemzet testét. Ha Roosevelt, a zarándok honfoglalók, Lincoln nem nélkülözhette az ima erejét, hogy nélkülözhetnénk mi? – olvasható a nemzeti imanap honlapján (http://nationaldayofprayer.org/about/why-we-pray/). 

                A honlapon nagyon praktikus tanácsokat is kapnak az érdeklődők arról, hogyan működik az ima, mi a bibliai értelme. Amivel kapcsolatban érdemes itt is utalnunk arra, hogy az „közösségápolás Istennel”. Megtudhatjuk, miért jó és miért szükséges imádkoznunk, hogyan kezdjünk hozzá, mit kell egyénileg tenni az imádkozás előtt, hogyan készülhetünk fel az imára. Melyek a fő mozzanatai az imának (a Szentlélek segítségül hívása; felfedezni, kik is vagyunk Krisztusban; fontos, hogy a Biblia szavaival imádkozzunk).

                Az imádságok típusairól is felvilágosítást kap az érdeklődő honlap látogató, s összeállítást láthat azokról a fontosabb bibliai helyekről, ahol az imádkozásról van szó. Az imanapra nem csak a zsidó-keresztyén hagyományt követőket szólítják imára, hanem más vallások képviselőit is.

 A 7X7 mozgalom programja és ajánlása is megtalálható a nemzeti imanap honlapján. A hét minden napján legalább hét imaajánlás közül választhatnak azok, akik nem csak az ünnepi napon szánják oda szívüket, meg idejüket a könyörgésre. Hét napon hét témakörben fogalmazhatják meg, mondhatják el egyénileg és közösségileg, csoportokban, otthon és munkahelyen az imákat a kormányért, a katonaságért, a sajtóért, az üzleti életért, a nevelésért, az egyházakért, és a családokért.

 

A nemzeti imanap ereje és nemzetközi jótékony hatása

 

Ilyenkor működik a „Reménység menete” nevű társmozgalom is. Ez az imanapot kiegészítő, gyakorlati keresztyén szerveződés, amihez már hét nemzetben 95 ezer gyermek is csatlakozott. A konvoj évente 40-60 várost érint az USA-ban és másutt. Ennek során 45 millióan hallanak újra Jézusról, és az ő gyakorlati szeretetének példája nyomán élelmiszert, gyógyszert, orvosi műszereket gyűjtnek. Tiszta vizet és tiszta élelmiszert kínálnak egymásnak, de főként a rászorulóknak. 190 országba juttatják el gyűjtésük következtében a tiszta vezet és az életmentő táplálékot. Így változik át a nemzeti imanap ereje nemzetközi jótettekké.

                Az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy vannak ellenzői is ennek a napnak. Nem mindenki büszke a vallására, hitére, egyházára. Vannak kezdeményezések, melyek törölni akarják az USA történetéből ezt az ünnepet. Wisconsin Államban például döntést hoztak arról, hogy nem tartják meg ezt a napot a nemzet többi szövetségi államával együtt. Ma már mozgalmak tevékenykednek azért is, hogy védelemben részesüljön a Nemzeti Imanap az USA-ban.

                Lám, a szabadságnak a szabadosság próbál határt szabni – de láthatóan nem nagy sikerrel. Viszont az ellenkezés, mint minden jó ügyben, ugyancsak jelen van ezen a napon is. Amióta a világ világ, ez így van: ahol a jó megerősödik, ott a gonosz is erőteljesen támad. Pontosan ebben az ellenszélben izgalmas, szép és értékes sok amerikainak ez a nap.

 

Írta: Dr. Békefy Lajos

 

 

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!