Rétvári Bence: az igazság szeretetét nem lehet kiűzni az emberekből

Felavatták az 1956. október 26. és november 6. között működő Széchenyi Rádió emléktábláját csütörtökön Szegeden, az egykori stúdiónak helyet adó MÁV-igazgatóság épületén. Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériuma parlamenti államtitkára ünnepi beszédében úgy fogalmazott, vészterhes idők után négy fiatal, Brandenburg Beatrix, Molnár Tibor, Oláh Tibor és Pálházi Ernő bátorságának köszönhetően szólalhatott meg az őszintén a hang 1956. október 26-án Szegeden.


Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) parlamenti államtitkára, a KDNP országos alelnöke beszédet mond a rádió emléktáblájának avatóünnepségén Szegeden, az egykori stúdiónak helyet adó MÁV-igazgatóság épületénél 2016. október 27-én. Jobbról a rádió adócsöve. (MTI Fotó: Kelemen Zoltán Gergely)

Az emberekből az igazság szeretetét megannyi katonával, szuronnyal, körömletépéssel, koncepciós perrel, deportálással, internálással sem lehet kiűzni. Volt olyan időszak, amikor az emberek csak a sorok között olvasva ismerhették meg az igazságot, de akadt majdnem két hét, amikor az éteren keresztül is eljutott hozzájuk – közölte a KDNP országos alelnökei posztját is betöltő politikus.

Az igazságnak hatalma van. Az emberekhez ha eljut az igazság üzenete, az őket is bátrabbá teszi, elfelejtenek félni, szembe mernek szállni akár a világ legerősebb hadseregével is, pusztán Molotov-koktélokkal a kezükben – hangsúlyozta az államtitkár.

A rádió egyetlen ma is élő alapítója, Pálházi Ernő elmondta, a MÁV nagy teljesítményű adóját felhasználva indították el adásukat, amely olyan erős volt, hogy még Kassán is tudták fogni. A rádió az 538 méteres középhullámon sugározta adását, az akkor gyengén fogható Szabad Kossuth Rádió frekvenciájához közeli hullámhosszon, hogy az emberek megtalálják.


Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) parlamenti államtitkára, a KDNP országos alelnöke és Péter Szilveszter, az Élhető Szegedért Egyesület elnöke leleplezi az 1956. október 26. és november 6. között működő Széchenyi Rádió Szeged emléktábláját Szegeden, az egykori stúdiónak helyet adó MÁV-igazgatóság épületén 2016. október 27-én. (MTI Fotó: Kelemen Zoltán Gergely)

A rádió óránként közölt híreket, közreadta az egymást kereső családtagok üzeneteit, de a helyi színház művészeinek köszönhetően kulturális műsoraik is voltak. A Széchenyi Rádió november 6-áig szólhatott, a szovjet csapatok akkor érkeztek meg Szegedre, és a városháza megszállása után az egyik első dolguk a stúdiónak helyet adó épület elfoglalása volt – emlékezett vissza a hatvan évvel ezelőtti eseményekre Pálházi Ernő, aki az ünnepség előtt Rétvári Bencétől átvehette a Magyar Érdemrend lovagkeresztje kitüntetést.

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!