kdnp.hu
Forrás: MTI
A Fidesz szerint az MSZP és a Jobbik meg akarja akadályozni a kötelező betelepítési kvótáról szóló népszavazást.
Halász János, a Fidesz-frakció szóvivője csütörtökön az MTI-nek telefonon azt is elmondta, hogy nem vesznek részt a Jobbik által augusztus 22-re javasolt és a szocialisták által is támogatott rendkívüli parlamenti ülésen, csupán a házelnök által összehívott házbizottsági ülésre mennek el.
Erre eljárási és tartalmi okai is vannak a nagyobbik kormánypártnak – hangsúlyozta.
Eljárási szempontból azt kifogásolják, hogy az ellenzék alig több mint egy hónappal az október 2-ára kitűzött kvótareferendum előtt szeretné módosítani a választási eljárásról szóló törvényt – mondta. Ezt azért teszik – tette hozzá –, mert meg akarják akadályozni a népszavazást.
Úgy folytatta: még ha a parlament el is fogadná a törvényjavaslatot, akkor sem tudná időben értesíteni a Nemzeti Választási Iroda az érintett külföldön élő magyarokat. Az ellenzék javaslata tehát alkotmányellenes, ugyanis az Áder János köztársasági elnök által már kiírt kvótareferendum elmaradásához vezetne – jelentette ki.
Másrészt, tartalmi szempontból is aggályos a Jobbik és az MSZP felvetése, a választási eljárásról szóló törvényt ugyanis nem szükséges módosítani, mivel „koherens jogszabály", amely jól működik és „kiállta minden nemzetközi jogi szervezet próbáját" – mondta Halász János.
A Fidesz-frakció szóvivője arról is beszélt, hogy a szocialisták „összevissza" nyilatkoznak a választójogi törvény módosításáról. Kezdetben – teljesen alaptalanul – a Fideszt vádolták azzal, hogy együttműködik a Jobbikkal, míg most ők fognak össze a Jobbikkal – jelentette ki.
Egyúttal felszólította az MSZP-t, hogy foglaljon állást: támogatja-e a kötelező betelepítési kvótát, vagy sem.
A Jobbik csütörtökön azt közölte az MTI-vel, hogy már három éve javasolta a külföldön élő, magyarországi lakcímmel rendelkező állampolgárok választási részvételének megkönnyítését.
Az általuk összehívott hétfői ötpárti egyeztetésre a levélben szavazás lehetőségének kiterjesztését célzó, a választási eljárásról szóló törvény átfogó módosítását tartalmazó törvényjavaslattal érkeztek – írták közleményükben, hozzátéve: ezt csak az LMP támogatta, a Fidesz és a KDNP „ezúttal is elutasította", az MSZP pedig távol maradt az egyeztetéstől.
A Jobbik ezt követően benyújtotta saját törvényjavaslatát, amelyhez megkezdték a támogató aláírások összegyűjtését: az íveket minden frakciónak, valamint a független képviselőknek is megküldték.
„Miután szerda délután a szocialisták jelezték, hogy korábbi elutasító álláspontjukat megváltoztatva mégis támogatják kezdeményezésünket, így bizonyosan össze fog gyűlni a szükséges 40 aláírás" az Országgyűlés rendkívüli ülésének összehívásához, amelynek időpontjaként augusztus 22-ét javasolják. Egyúttal felszólították a kormánypártokat, hogy „vegyenek részt az ülésen és támogassák a külföldön élő magyarokat sújtó választójogi diszkrimináció megszüntetését" – írta a Jobbik.