Hétértékelő. Nem kizárt, hogy februárban folytatódik a parlamenti botránypolitizálás – nyilatkozta Kiszelly Zoltán politológus a Magyar Hírlapnak
kdnp.hu – Magyar Hírlap
A Momentum Mozgalomnak kaparja ki a gesztenyét az ellenzék az utcai tiltakozással Kiszelly Zoltán szerint, aki a zavargások kapcsán hangsúlyozta: nem lehet összehasonlítani a mai helyzetet 2006-tal.
Bohócsipkát húztak láthatósági mellényként – így jellemezte az ellenzék múlt szerdai parlamenti akcióját Kiszelly Zoltán politológus. Kifejtette: az ellenzék láthatóvá akart válni, és úgy gondolták, hogy erre alkalmas lesz a munka törvénykönyvének módosítása. Kiderült azonban, hogy a munkásokat nem hatotta meg sem a törvénymódosítás, sem az ellenzéki akció. Nem vették észre, hogy ez nem Franciaország, ahol csökkennek a bérek, és stagnál a gazdaság. Magyarországon ezzel szemben szociáldemokrata gazdasági környezet van jelenleg, hiszen nem munkahely-, hanem munkaerőhiány van, alacsony a munkanélküliség, és növekednek a bérek – mondta Kiszelly, hangsúlyozva, hogy mindezt egy polgári kormány teremtette meg.
Az elemző szerint nem kizárt, hogy az ellenzék februárban, a következő ülésszakon is folytatja ezt a botránypolitizálást, de szerinte ennek semmi értelme nem lenne. Egyszer volt Budán kutyavásár – jegyezte meg a politológus. Ahogy rámutatott, a „bohócellenzék” nem veszi észre, hogy a tulajdonképpen a Momentumnak kampányolnak, akik rátelepszenek a tüntetésekre, kihasználva a lehetőséget. Hasonló a szituáció a budapesti olimpia kapcsán kialakult helyzethez, amikor az ellenzék helyett ők léptek, és gyűjtötték össze a népszavazási aláírásokat.
A tüntetésekről Kiszelly elmondta: a tehetetlenségből fakadnak a erőszakos megmozdulások, amelyhez hozzátevődik provokáció. De ahogy a Századvég felmérése is mutatja, a magyarok többsége elutasítja az erőszakot. A rendőrség pedig csak akkor vet be például könnygázt, ha az indokolt. Az elemző szerint nem lehet összehasonlítani a helyzetet 2006-tal, amikor a társadalom egyértelműen Gyurcsányék ellen foglalt állást. Most viszont a választók többsége a kormány mögött áll. Ráadásul ott mindig el lehetett különíteni a békés tüntetőket a provokátoroktól, akik ráhúzták a rendőröket a békés tömegre.
A héten lezajlott uniós csúcs legfontosabb eredményét Kiszelly abban látja, hogy sikerült megakadályozni az uniós kohéziós támogatások csökkentését, hiszen már nem a mostani Európai Bizottság és Parlament fog dönteni erről. A Brexit kapcsán megjegyezte: most az angoloknál pattog a labda, két vitapont van, az egyik, hogy mi lesz Észak-Írországgal, a másik, hogy mi lesz a britek uniós költségvetési befizetésével.
A franciaországi eseményeket úgy értékelte: kipukkant a lufi, kiderült, hogy a király meztelen. Emmanuel Macron ígéretei azt jelentik, hogy a franciák nem tudják tartani a háromszázalékos hiánycélt. A francia elnök megint a kisembereket akarta terhelni a gazdagok helyett, de az igazságtalansággal szemben kitört a lázadás. Ráadásul amit Macron ígért, az messze nem elég. Tulajdonképpen már „két olasz probléma” van Európában, hiszen a súlyos deficittel küzdő olaszokhoz felzárkóztak a franciák – jegyezte meg Kiszelly Zoltán.