A Fidesz-KDNP pártszövetségnek is az az álláspontja: az erdélyi magyar érdekképviselet erősödhet azáltal, hogy a Magyar Polgári Párt (MPP) és a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) kompromisszumot kötött a december 11-i romániai parlamenti választásokra – jelentette ki a magyar Országgyűlés elnöke kedden Nagyváradon, háromnapos erdélyi körútját lezáró sajtótájékoztatóján.
kdnp.hu - MTI
Kövér László, a magyar Országgyűlés elnöke, a Fidesz választmányi elnöke, az MPP tiszteletbeli elnöke (j) és és Cseke Attila, az RMDSZ Bihar megyei elnöke érkezik a december 11-i romániai parlamenti választások kapcsán tartott fórumra, a partiumi Nagyvárad katolikus kultúrházában 2016. november 29-én. A Fidesz-KDNP támogatja a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) és a Magyar Polgári Párt (MPP) együttműködését - mondta Kövér László. (MTI Fotó: Czeglédi Zsolt)
Kövér László meggyőződése szerint ez az együttműködés lehetővé teszi, hogy a romániai parlamenti választásokon azok a magyarok is részt vegyenek, akik esetleg éppen az elmúlt évek rivalizálásai miatt fordultak el a politikai véleménynyilvánítástól.
A Fidesz választmányi elnöke – aki egyúttal az MPP tiszteletbeli elnöke – a sajtótájékoztatót megelőző választási fórumon is üdvözölte a két magyar párt együttműködését, amely szerinte egyrészt akkor lesz sikeres, ha a jelenleginél több magyar képviselőt juttatnak be a bukaresti parlamentbe, de már akkor is, ha csökkenteni tudják a választástól a korábbi években távol maradó magyarok arányát.
A fórumon, ahol politikai és egyházi vezetők, polgármesterek, önkormányzati képviselők - köztük Bíró Rozália, az RMDSZ szenátora, Pásztor Sándor, a Bihar megyei tanács elnöke, Csűry István, királyhágó-melléki református püspök, illetve az RMDSZ és az MPP megyei elnökei - vettek részt. Kövér László utalt az előző napi székelyudvarhelyi „intenzív és forró hangulatú" vitára, ami a két párt választási összefogása miatt alakult ki az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) és az MPP koalíciója vezette városban.
Ott ugyanis szóvá tették, hogy Kövér László, illetve a Fidesz-KDNP támogatja az RMDSZ és az MPP közös listaállításában megvalósult magyar összefogást. Az országgyűlés elnöke indoklásában kiemelte: az elmúlt tíz évben sokat változott a helyzet, és nem feltétlenül előnyére. Sok területen hátrányára változott a helyzet mind Romániában, mind Erdélyben, mind a magyar-román kapcsolatokban – tette hozzá.
Kövér László szerint sok a bizonytalanság. „Látjuk hogyan változott meg a román politika a magyar közösség irányában", ezért is sürgető a politikai összefogás mondta.
„Fel kell rázni mindenkit", hogy menjen el voksolni, s másokat is vigyenek magukkal – utalt a politikus a Fidesz egykori kampányára. Felidézte, hogy az 1990-es évek elején a kisebbségi sorban élő közösség választási aktivitása nagyobb volt, mint a román többségé, mára pedig az ellenkezőjére fordult.
„Ezt a fényűzést nem engedhetjük meg magunknak!" – figyelmeztetett Kövér László, aki a mostani választási összefogást a változás jeleként értékelte, s reményét fejezte ki, hogy ennek eredményeként a magyar közösség akár 6, vagy még nagyobb százalékban is képviseltetheti magát a következő román parlamentben.
Az együttműködés folytatására Erdélyi Magyar Kerekasztal megalakítást javasolta pártok, civil szervezetek részvételével.
Kövér László az erdélyi magyarok számára intő jelnek nevezte a Felvidéket, ahol – szavai szerint – „egyszerű nemzetárulás történt".
Emlékezett rá, hogy amikor Bugár Bélát nem választották meg az MKP elnökévé, és szlovák-magyar pártot hozott létre, a magyarok képviseletét ellátó MKP kiesett a parlamentből. Bugár pártja, „a Híd-Most nem magyar párt, Bugár Béla pedig olyan szlovák politikus, aki jól beszél magyarul" – ecsetelte a házelnök, majd ellenpéldaként a Vajdaságot említette, ahol jelentősen megerősödött a magyar képviselet, és javult a szerb kormánnyal a kapcsolat.
Kövér László végezetül összefogásra szólított fel. „Most nincs helye megosztottságnak, nincs helye széthúzásnak, (...) egy irányba kell tolni a szekeret" – mondta.
A Fidesz választmányi elnöke szerint olyan erős magyar érdekképviseletet kell Bukarestbe küldeni, amely képes lehet megállítani a negatív tendenciákat, hogy „bizakodást adjon a helyben maradásra".