kdnp.hu
Forrás: MTI
A Fidesz elfogadhatatlannak tart minden olyan javaslatot, amely ellehetetlenítené az október 2-i kvótareferendumot – közölte Halász János, a kormánypárti frakció szóvivője hétfői budapesti sajtótájékoztatóján.
A Fidesz ezért sem támogatta azt az indítványt, amelyről az ellenzék akart tárgyalni a parlamentben, mert az is ilyen volt – mondta a frakciószóvivő, miután határozatképtelenség miatt a napirend előtti felszólalások után bezárták az Országgyűlés hétfőre összehívott rendkívüli ülését, így nem került napirendre a választási eljárási törvény levélben szavazás kiterjesztését célzó módosítása.
Azt, hogy a Jobbik és az MSZP képviselői közösen kezdeményezték a rendkívüli ülést, a frakciószóvivő úgy kommentálta: a Jobbik és az MSZP összeállt, a két párt „közös javaslatáról" kellett volna tárgyalni.
Halász János érdekesnek nevezte, hogy a levélben szavazás kiterjesztését célzó, jobbikos képviselők által benyújtott javaslatról tartott augusztus eleji ötpárti egyeztetésen – a Fidesszel ellentétben – a szocialisták nem vettet részt, sőt akkori közleményükben arról írtak: a Jobbik számító és hiteltelen indítványa a Fidesz sugallatára készült. Majd „eltelt tíz nap", és „ugyanezt a javaslatot, amit számítónak és hiteltelennek minősítettek, aláírták az MSZP-s képviselők" – mondta.
A háttérben szerinte az áll, hogy el akarják lehetetleníteni a migránsok kötelező betelepítése elleni október 2-i népszavazást.
Az előterjesztést ezen túlmenően eljárásjogi és tartalmi szempontból is elfogadhatatlannak tartja a Fidesz - közölte, emlékeztetve, hogy a választójogi törvény kiállta az Alkotmánybíróság és a strasbourgi bíróság próbáját is.
A benyújtott javaslatot kidolgozatlannak nevezte, hangsúlyozva továbbá, hogy ha egy választás küszöbén változtatnának az eljárásjogi szabályokon, az a demokratikus hagyományok sárba tiprása lenne.
„Ha elfogadnánk ezt a törvényt, akkor egy alkotmányellenes helyzet állna elő, mert nem lehetne megtartani a már kitűzött népszavazást" – jelentette ki Halász János.
A Fidesz a Jobbik magatartását is furcsállja és egyre homályosabbnak látja – folytatta a szóvivő –, mert bár népszavazási részvételre és nem szavazatra buzdítanak, addig a mostani javaslatuk megakadályozná a referendumot.
Megjegyezte: az LMP-nek is tisztáznia kellene az álláspontját a témában.