Forrás: MTI
Az elmúlt öt évben sikerült fordulatot elérni a rendszerváltás utáni első két évtized társadalmi-gazdasági folyamataiban, és Magyarország minden lényeges mutatószámban javítani tudott korábbi teljesítményéhez képest – mondta kedd esti londoni előadásában Balog Zoltán.
Hangsúlyozta azt is, hogy a társadalmi problémák érdemi feltárásához új típusú kommunikációra van szükség.
Az emberi erőforrások minisztere, aki a patinás londoni egyetem, a University College London (UCL) hallgatósága előtt vázolta fel az utóbbi negyedszázad magyarországi társadalmi átalakulásának folyamatait, kijelentette: az 1990 és 2010 közötti időszakban soha nem volt egyértelmű, hogy az állam, az önkormányzatok és az állampolgárok között hogyan oszlanak meg a felelősségi körök, nem lehetett tudni egyebek mellett például az oktatásügyben vagy a kórházfenntartók körében, hogy kié az utolsó szó. Ebben a helyzetben a helyi közösségek és hatóságok tevékenysége jórészt kimerült a kiskapuk keresgélésében.
Balog Zoltán a gazdaságban elért eredmények között kiemelte, hogy az állam átvette az önkormányzatok adósságterheit, így az önkormányzatokat most már nem fenyegeti pénzügyi összeomlás. Az államadósság-ráta ezzel a plusz teherrel együtt is mára 77 százalékra csökkent
Hozzátette: a kormány intézkedései és új gazdaságpolitikája eredményeként a magánszemélyek devizaalapú hitelállománya 6500 milliárd forintról 513 milliárd forintra csökkent, a tavalyi év végére a foglalkoztatottak száma a korábbi 1,8 millióról 4 millió fölé emelkedett, az államháztartási hiány pedig stabilan és jelentősen a 3 százalékos szint alatt jár.