Kedvezményekkel jutnak lélegzethez a kisvállalkozások

Tekintettel arra, hogy sok nagyvállalat beszüntette a termelését, ami a teljes beszállítóihálózatot befolyásolhatja, szinte minden ágazatot érinthet a járvány

kdnp.hu – magyarhirlap.hu

Üdvözlendő, hogy a miniszterelnök bejelentése nyomán bővült azoknak a kisvállalkozásoknak a köre, amelyek június végéig átmeneti járulékmentességet kaptak. A közterhek mérséklése lélegzethez juttatja a vállalkozásokat, ugyanakkor az idegenforgalom bevétel­kiesését a szektor cégei csak nagyon rövid ideig bírják elviselni – mondta lapunknak Honyek Péter, a PwC Magyarország adó- és jogi tanácsadási üzletág-igazgatója.

A koronavírussal kapcsolatos kormányzati intézkedésekről szóló kormányrendeletben szerepel azoknak az ágazatoknak a listája, amelyeket a kormányzat szerint leginkább érint a krízishelyzet. Ide tartozik a turisztika, a vendéglátóipar, a szórakoztatóipar, a szerencsejáték, a filmipar, az előadó-művészet, a rendezvényszervezés és a sportszolgáltatás – emlékeztetett Honyek Péter, a PwC Magyarország adó- és jogi tanácsadási üzletág-igazgatója. Az ebbe a körbe tartozó nagyobb vállalatok szociális hozzájárulási adó, szakképzési hozzájárulás és egyéni járulékkedvezményt kaptak. Jó hír az is, hogy a bejelentés alapján a március 1-je előtt keletkezett katatartozásokra haladékot adnak majd, azokat elég lesz a veszélyhelyzet lejárta utáni negyedévben befizetni.

A kata adónemből kieső bevételek arányaival kapcsolatban Honyek Péter a taxisok példáján keresztül – akik elsők között kaptak ilyen kedvezményt – kifejtette: a nyilvános adatbázisokban 8700 személyszállítással foglalkozó kisvállalkozó, azaz taxis szerepel. Ezen személyek túlnyomó többsége, a PwC becslései szerint körülbelül nyolcezer fő választhatta a katát. Fejenként az intézkedés – a havonkénti ötvenezer forintos járulékfizetést alapul véve – legfeljebb kétszázezer forint bevételkiesést eredményez, így a kataadóalanyok taxisokra vonatkozó kedvezménye legfeljebb 1,6 milliárd költségvetési kiesést hoz, ám a nyugdíjas vagy másodállásban taxizó személyek miatt a tényleges kiesés inkább 1,3-1,4 milliárd forintra tehető. A kedvezmény kiterjesztése a hétfői bejelentésben felsorolt más területekre ezt a számot megtöbbszörözi.

Tekintettel arra, hogy számos nagyvállalat is beszüntette a termelését, ami a teljes beszállítói hálózatot befolyásolhatja, így szinte minden ágazatot érintheti a járvány – mutatott rá Honyek Péter. Az igazgató szerint nem szabad elfeledkezni azokról a vállalkozásokról sem, amelyek a már kedvezményezett cégekhez kapcsolódnak – például a szállodáknak szolgáltató mosoda – vagy az emberekkel közvetlenül érintkező szolgáltatást nyújtanak. Az ő helyzetüket szintén a hétfői bejelentésben megfogalmazott intézkedések javítják majd, hiszen a fodrászatok, szépségápolással foglalkozók is bekerülnek a mentességi körbe. De a segítséget igénylő ágazatok közé sorolhatók a szakember szerint a munkaerő-kölcsönzéssel foglalkozó vállalkozások is.

Az igazgató azt is elmondta, üdvözlendő, hogy a kedvezményezetti kört a villanyszerelésre, a víz-, gáz-, fűtésszerelésre, az épületasztalosságra, a járóbeteg-ellátásra, az idősek és a fogyatékossággal élők ellátásában dolgozókra is kiterjesztették. A közterhek mérséklése mindenképpen lélegzethez juttatja a vállalkozásokat. Ugyanakkor a kormányzati intézkedések miatt a külföldiek gyakorlatilag be se léphetnek hazánk területére, a belföldi idegenforgalom pedig minimálisra csökkent. Ilyen szintű bevételkiesést a kisvállalkozók csak nagyon rövid ideig bírnak elviselni.

Az igazgató a munkarenddel kapcsolatos kérdésünkre válaszolva kitért arra is, ha a munkáltató sem a munkahelyen, sem távmunka keretében nem tudja foglalkoztatni a magánszemélyt, akkor állásidőt kell elrendelnie. Az állásidő tartamára a munkavállalót az alapbére illeti meg, kivéve ha az állásidő elrendelésére elháríthatatlan külső okból – ilyen lehet a közhatalmi intézkedésen alapuló üzletbezárás vagy a járványügyi zárlat – került sor. A munkáltató saját döntéséből történő bezárás ugyanakkor nem tartozik ide. Előfordulhat tehát olyan eset, hogy a munkáltatónak nem kell alapbért sem fizetnie a munkavállalóinak – mutatott rá a szakértő.

A munka törvénykönyve tartalmazza azt a lehetőséget is, hogy a munkáltató és a munkavállaló fize­tett távollétben állapodjon meg, amelynek során a munkáltató által biztosított bér alacsonyabb, mint a munkavállaló alapbére. „Álláspontunk szerint az állásidő vagy a megállapodás szerinti távollét alatt fizetett bér utáni közterhek elengedése – például akkor, ha a munkáltató legalább az alapbér ötven vagy hetvenöt százalékát kifizeti – éppen azokon az ágazatokon segítene, amelyek a legnagyobb gondban vannak, hiszen a munkavállalókat nem tudják munkával ellátni. Ez az intézkedés jelentős mértékben segítene a munkaviszonyok megőrzésében” – tette hozzá az igazgató.

Röviden

A kormány egy, a munkahelyek védelméről szóló tájékoztató filmet jelentet meg – jelentette be tegnap a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára. Dömötör Csaba hangsúlyozta, azért kell erről beszélniük, mert a vírussal együtt a káros gazdasági következmények is megérkeztek, a kormány pedig számos döntést hozott erre válaszul. (ZD)

Sikeresen zárult a megújuló energiaforrások felhasználásával történő villamosenergia-termelés támogatását célzó első Megújuló Energiák Támogatási Rendszere (METÁR) tender – közölte tegnap a Magyar Energetikai és Közműszabályozási Hivatal. A tender nyertesei 15 éven át évente összesen 229 millió forint kiosztott támogatásban részesülhetnek az újonnan megtermelt 193 GWh/év villamosenergia-mennyiség után. (MOA)

Elengedi a Szép-kártya birtokosai számára a 2017-ben a kártyákra utalt és még el nem költött juttatások után fizetendő háromszázalékos havidíjat áprilisban és májusban az OTP Pénztárszolgáltató. Az OTP ezzel a lépésével szeretné támogatni a kártyabirtokosait, hiszen a juttatások felhasználási köre jelenleg jelentősen korlátozott – közölte tegnap a bank. (MOA)

Új, ingyenes felületet hozott létre a Profession.hu azoknak a munkavállalóknak, akik a koronavírus miatt veszítették el az állásukat. A Mentőöv állások oldal célja, hogy a veszélyhelyzet miatt leállt szektorokból olyan irányba tereljék az értékes munkaerő-túlkínálatot, ahol éppen nagy szükség van új dolgozókra – írta tegnap az álláskereső portál. (HG)

Márciustól áprilisig összesen kilenc SkyCargo teherszállító gép érkezik Magyarországra, amelyek főként elektronikai felszereléseket, illetve a járványhelyzettel kapcsolatos rakományt szállítanak majd. A légi teherszállításra szakosodott Emirates SkyCargo minden eszközzel segíti a legfontosabb árukészletek szállítását szerte a világon – közölte a légitársaság. (HG)

A járvány miatt a Budapesti Közlekedési Központ visszavonja a jegyauto­matákra vonatkozó közbeszerzést, mert a rendkívüli helyzet miatt ellehetetlenült az automaták üzemeltetésének és fejlesztésének jogszerű lebonyolítása. A működtetés csak akkor lehetséges, ha júniusban új szerződést kötnének a leendő üzemeltetővel – közölte tegnap az MTI. (HG)

A kiskereskedelmi láncok adatai szerint 56,9 milliárd forintot hagytak a vásárlók az élelmiszer­üzletekben és a drogériákban a március 9. és 15. közötti héten, negyvenhét százalékkal többet, mint az előző év azonos időszakában. Az iskolák digitális tanmenetre történő átállása és az általánosan ajánlott otthoni munkavégzés hatására a magyar fogyasztók elözönlötték a kiskereskedelmi egységeket – derült ki a Nielsen kutatásából. (HG)

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!