A legfontosabb jogalkotási feladatok a június közepéig tartó tavaszi parlamenti ülésszakban a rezsi- és az adócsökkentés politikájának megvédése, a menekültügyi őrizet intézményének visszaállítása és újabb atipikus foglalkoztatási formák bevezetése – tájékoztatott Kósa Lajos Fidesz-frakcióvezető.
kdnp.hu – MTI, fidesz.hu
A politikus szerdai budapesti sajtótájékoztatóján a rezsi- és az adócsökkentés ügyében azt mondta: meg kell akadályozni, hogy az unió kivegye az energiaár-képzést a nemzeti kormányok hatásköréből, ahogyan azt is, hogy Brüsszel közösségi szintre emelje az adópolitikát.
Célul tűzte ki a különböző európai szervezetek által támadott úgynevezett atipikus foglalkoztatási formák – ilyen például az iskolaszövetkezeti munkavégzés – megvédését, sőt újabbak bevezetését is.
Folytatódnak a migrációval kapcsolatos politikai küzdelmek
Kósa Lajos példaként említette a menekültügyi őrizet visszaállításának tervét, illetve azt, hogy a magyar hatóság döntése ellen fellebbező migránsoknak egy meghatározott zónában kellene megvárniuk a másodfokú döntést.
Az esetleges második déli határvédvonal felépítését firtató kérdésre azt mondta: nincs döntés róla, de ha a jogalkotási megoldások nem lesznek elegendők, akkor szükség lehet rá.
Módosítani fogják a civiltörvényt
A frakcióvezető kitért arra is, hogy az amerikai szabályozási mintát követi majd a civiltörvény, a cél pedig az átláthatóság a Magyarországon működő civil szervezetek – "érzékelhető arányú" – külföldi támogatásait illetően. Ezzel kapcsolatban arról beszélt, a magyaroknak érdemes tudniuk például arról, ha egy itteni civil szervezet a tevékenysége finanszírozására a teljes költségvetésének 5-10 százalékánál nagyobb arányú külföldi támogatást kap.
Az a civil szervezet, amely nem közli ezeket az adatokat, nem folytathatná tevékenységét, amíg ezt nem teszi meg - vázolta az elképzeléseket. Hangsúlyozta, a külföldi támogatás elfogadása nem lenne büntetőjogi kategória, szankció – például adószám-felfüggesztés – csak azért járna, ha erről nem tájékoztatják a nyilvánosságot.
További jogalkotási feladatok
A frakcióvezető többek között szólt a 2018-as költségvetés elfogadásáról, a büntetőeljárási törvény "sértettbarát" módosításáról, a gyermekvállalást ösztönző intézkedéseket tartalmazó előterjesztésről és a duális szakképzés további fejlesztését megalapozó indítványról.
A büdzséről úgy fogalmazott: alá kell támasztani a rezsicsökkentést, a foglalkoztatáspolitikát, az adócsökkentést, bővíteni kell a családpolitikai támogatások rendszerét, folytatni kell a bérfejlesztés politikáját, tovább kell csökkenteni az ország külső adósságállományát, és a maastrichti kritériumoknak maximálisan eleget kell tenni.
Kósa Lajos beszámolt arról, hogy személyi döntések is lesznek az ülésszak során. Az esedékes államfőválasztást március 11. és április 10. között kell megtartani, a Fidesz javaslata, hogy a jelenlegi köztársasági elnök, Áder János folytassa munkáját. Megválasztják továbbá a jövő nemzedékek érdekeinek védelmét ellátó új ombudsmanhelyettest, a posztra Bándi Gyula professzort jelölte Székely László ombudsman.
Halász János, a Fidesz-frakció szóvivője a tájékoztatón elmondta, hogy a kormánypárti képviselőcsoport jövő szerdától péntekig tartja évadnyitó ülését Visegrádon, a tanácskozáson Orbán Viktor miniszterelnök és a kormány tagjai is részt vesznek.
A parlament első plenáris ülése február 20-án lesz, a tavaszi ülésszak pedig várhatóan a június 12-i héten ér véget.