kdnp.hu
Forrás: MTI
A magyar kormány megpróbálta megváltoztatni az egyházügyi törvényt, de a kétharmados jogszabály elfogadásához az ellenzék nem járult hozzá – közölte Kovács Zoltán kormányszóvivő csütörtökön az MTI-vel az amerikai külügyminisztériumnak a vallásszabadság globális helyzetéről készített jelentésére reagálva.
A kormányszóvivő mindazonáltal a jelentés egyik legfontosabb elemének nevezte azt a megállapítást, hogy Magyarországon vallásszabadság van, és „ez az, amit senki nem tagadhat".
Hozzátette ugyanakkor, hogy a dokumentum bizonyos megállapításai arról „az áthidalhatatlan ellentétről" árulkodnak, amely az amerikai külügyminisztérium és Magyarország kormánya között van a migrációval kapcsolatban.
Kovács Zoltán szerint az Egyesült Államok abban érdekelt, hogy minél több bevándorló érkezzen Európába, míg a magyar kormány meg szeretné állítani az illegális migrációt, és azt is szeretné, hogy az Európai Unió megváltoztassa ezzel kapcsolatos politikáját.
Az amerikai külügyminisztérium Washingtonban helyi idő szerint szerdán kiadott éves jelentésében egyebek mellett az áll, hogy a magyar alaptörvény biztosítja a vallásszabadságot, beleértve a vallás megváltoztatásának és gyakorlásának szabadságát, valamint tiszteletben tartja az országban létező valamennyi vallási hagyományt, és gondoskodik az állam és az egyház szétválasztásáról. Szerepel benne az is: annak ellenére, hogy az Alkotmánybíróság az év során több határozatában is alkotmányellenesnek minősítette, vagy az Emberi Jogok Európai Egyezményével összeegyeztethetetlennek találta a vallásról szóló törvény bizonyos cikkeit, az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) pedig 2014-es határozatában kimondta, hogy a törvény sérti a vallásszabadság értelmében fennálló társulási jogot, nem vonták vissza azt az intézkedést, amelyben törölték a több mint 350 magyarországi „bevett" egyház korábbi lajstromba vételét.
Megjegyezték azt is: az európai migrációs válság fokozódásával a muzulmánellenesség nőtt Magyarországon. A muzulmán közösség beszámolt mind fizikai, mind verbális támadásokról, valamint fenyegetésekről – írták.