Forrás: MTI
A G20 tagjai egyetértenek abban, hogy nemcsak katonai úton, hanem több intézkedés kombinációjával kell fellépni a terrorizmus ellen – közölte Angela Merkel német kancellár a világ 19 legnagyobb gazdaságát és az Európai Uniót tömörítő csoport törökországi találkozóján hétfőn. Merkel azt mondta, hogy ezen intézkedések között helye van a hírszerzési együttműködésnek és az információk megosztásának, valamint az online kommunikáció megfigyelésének is. A találkozón sokan azt is „hangsúlyozták, és ez a pénzpiacokhoz is kapcsolódik, hogy meg kell akadályozni a terroristák pénzhez jutását” – közölte a német kancellár. Ez utóbbi célt a G20-találkozó zárónyilatkozata is kiemelte. A csoport tagjai megállapodtak abban, hogy együttműködnek a terroristák finanszírozási csatornáinak lezárásában és a szélsőségesek szabad mozgásának korlátozásában.
Merkel sajtótájékoztatóján azt is elmondta: bízik abban, hogy a Bécsben folyó diplomáciai erőfeszítéseknek köszönhetően politikai megoldás születhet és fegyvernyugvás léphet életbe Szíriában. Azt nem zárta ki, hogy a német hadsereg nagyobb szerepet vállaljon az Iszlám Állam dzsihadista szervezet elleni harcban, bár azt is leszögezte, hogy erről konkrétan egyelőre nincs szó.
A Bassár el-Aszad jövőjével kapcsolatos „hatalmas” nézeteltérések mérséklődtek, és mindenki tisztában van azzal, hogy a szíriai elnök szerepével kapcsolatban kompromisszumot kell kötni – közölte David Cameron brit kormányfő, miután találkozott Vlagyimir Putyin orosz elnökkel a G20 csoport törökországi találkozóján. Az egyórás négyszemközti találkozót követően Cameron azt mondta, hogy az orosz elnökkel is nagyon jelentős nézeteltérései vannak Ukrajna és Szíria kapcsán, de azokban a kérdésekben, amelyekben egyetértenek, együtt kell működni Moszkvával. Ilyen például a terroristák finanszírozásának megakadályozása és a terrorizmus elleni védekezést segítő információcsere.