Az összes magyarországi önkormányzatnál ellenőrizni fogja a korrupciós veszélyek ellen védettséget biztosító, integritásalapú működést az Állami Számvevőszék (ÁSZ), amely a napokban értesíti erről a helyhatóságokat.
kdnp.hu – MTI
A számvevőszék hétfőn az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta, az elmúlt hetekben több száz állami és önkormányzati tulajdonú gazdasági társaságnak küldött értesítést egy várható ellenőrzésről, a napokban pedig az összes magyarországi önkormányzatot tájékoztatja arról, hogy hamarosan ellenőrizni fogja a korrupciós veszélyek ellen védettséget biztosító, integritás alapú működésüket. Az értesítésekben az ÁSZ közli azt is, milyen dokumentumok meglétéről fog megbizonyosodni ellenőrzése során.
A közleményben idézték Domokos László ÁSZ-elnököt, aki tavalyi évértékelésében arról beszélt, innovatív ellenőrzési módszereket dolgoznak ki, és szeretnének eljutni az összes, mintegy 3200 települési önkormányzathoz a monitoringalapú ellenőrzéseikkel. Az ÁSZ felidézte: az integritás kialakítása azért fontos, mert ez által átlátható és elszámoltatható egy szervezet működése, ami elősegíti a korrupció visszaszorítását, illetve megelőzését.
Emlékeztettek: a számvevőszék 2008-ban indította el integritásprojektjét, és 2011-től önkéntes kérdőíves felméréssel évente térképezi fel a közszféra szervezeteinek korrupciós kockázatait, illetve az ezek kezelésére szolgáló integritási kontrollok kiépítettségét; 2016-tól bevonták a felmérésbe az állami és önkormányzati tulajdonú gazdasági társaságokat is. Az ÁSZ az elmúlt években folyamatosan beépítette az integritásfelmérések eredményeit az ellenőrzési tevékenységébe, így például beazonosította a legkockázatosabb területeket és kidolgozta az integritás ellenőrzésének módszertanát.
Hozzátették: digitalizálták az adatbekérési rendszert, így egyszerre több ezer dokumentum fogadására képesek, a dokumentumokat rövid időn belül fel tudják dolgozni és ki tudják értékelni. Ezzel az új megközelítésű ellenőrzéssel növelhetik az ellenőrzött szervezetek számát, és hozzájárulnak az önkormányzatok belső szabályozottságának erősítéséhez, így megelőzhetőek a gazdálkodási szabálytalanságok.
Közölték: a számvevőszéki ellenőrzések célja alapvetően nem a hibakeresés, hanem a közpénzügyi helyzet javítása és az eredmények fenntartásának támogatása.