kdnp.hu – MTI
Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériuma kereszténydemokrata parlamenti államtitkára beszédet mond a Zrínyi-emlékév keretében kezdődött négynapos nemzetközi történész konferencián a pécsi Tudásközpontban 2016. szeptember 6-án. Mellette Bódis József, a Pécsi Tudományegyetem (PTE) rektora (j2), Fodor Pál, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Bölcsészettudományi Kutatóközpontja Történettudományi Intézetének főigazgatója (b3), Pap Norbert, a Pécsi Tudományegyetem Kelet-Mediterrán és Balkán Tanulmányok Központjának igazgatója (b2) és Hóvári János, a Zrínyi Miklós - Szigetvár 1566 Emlékév Emlékbizottság elnöke (b). (MTI Fotó: Sóki Tamás)
A Zrínyi-emlékév keretében négynapos nemzetközi történész konferencia kezdődött kedden Pécsett, a rendezvényen hét ország huszonhét tudósa vesz részt.
A szabadságért az életét is feláldozó Zrínyi Miklós nemcsak Magyarország, hanem Közép-Európa népeinek is hősévé vált – jelentette ki Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériuma parlamenti államtitkára a Magyar Tudományos Akadémia Bölcsészettudományi Kutatóközpontja (MTA BTK) és a Pécsi Tudományegyetem (PTE) által rendezett konferencia megnyitóján.
Az államtitkár szerint a Szigetvár ostromának, valamint Nagy Szulejmán és Zrínyi Miklós halálának 450. évfordulója alkalmából rendezett emlékkonferencia jó alkalom arra, hogy a kutatók nemzetközi szinten is bemutassák a hadvezér hősiességét, őrizék emlékét, valamint a szélesebb közönséggel is megismertessék Zrínyi jelentőségét.
Rétvári Bence kiemelte, hogy a történész szakma kiválóságai éreztek Pécsre Törökországból, az Egyesült Államokból, Franciaországból, Horvátországból, Németországból és Szerbiából. Az államtitkár szólt arról is, hogy Magyarország és Törökország ma katonai szövetségesek, fontos gazdasági partnerek.
A péntekig tartó konferencián öt fő témakört tárgyalnak a történészek, a nyitóelőadást Cemal Kafadar, az egyesült államokbeli Harvard Egyetem kutatója tartotta meg az Oszmán Birodalom és Európa Szulejmán szultán korabeli konfrontációjáról.