Simicskó István tárgyalásokat folytatott Bosznia-Hercegovinában

Bosznia-Hercegovina védelmi miniszterével folytatott megbeszélést hétfőn Szarajevóban a magyar honvédelmi miniszter. Simicskó István a KDNP alelnöke, Benkő Tibor vezérkari főnök és delegációjuk többnapos útjuk során az EUFOR parancsnokságán, s az országban szolgáló magyar katonáknál is látogatást tettek.


Simicskó István, honvédelmi miniszter, KDNP alelnöke 

A Simicskó István vezette magyar delegációt hétfőn hivatalában fogadta Marina Pendes, Bosznia-Hercegovina védelmi minisztere. A magyar tárcavezető Szarajevóból az MTI-nek telefonon elmondta: kollégájával megvitatták Európa, a Nyugat-Balkán és Bosznia-Hercegovina biztonsági helyzetét, a biztonsági kihívásokat és kockázatokat, köztük a migrációs válság és a terrorizmus veszélyét. Emellett a két ország közötti kapcsolatok bővítéséről is tárgyaltak, s egyetértettek a békekiképző központok közötti együttműködés erősítésében.

A magyar védelmi miniszter a tanácskozáson megerősítette, hogy Magyarország támogatja Bosznia-Hercegovina euroatlanti csatlakozási törekvéseit. Bosznia-Hercegovina védelmi minisztere pedig a magyar katonák jelenlétének fontosságát hangsúlyozta.

Simicskó István kiemelte: Magyarország számára kiemelt fontosságú a nyugat-balkáni térség – s ebben Bosznia-Hercegovina és Koszovó – stabilitása. „Ezért mintegy 550 katonánk szolgál a térségben” – tette hozzá.

Bosznia-Hercegovinában 1995-től a NATO, 2004 óta pedig a NATO és – elsődlegesen – az Európai Unió boszniai békefenntartó ereje (EUFOR) vállal szerepet az ország stabilitásának megőrzésében és a helyi fegyveres erők képességeinek fejlesztésében. A boszniai háborút követően föderatív állammá alakult Boszniai-Hercegovinában az Európai Unió békefenntartó szerepet ellátó EUFOR-kontingensében Magyarország mintegy 150 katonával vállalt szerepet.

A magyar katonák Bosznia-Hercegovinában 1995 óta teljesítenek békemissziót. Simicskó István honvédelmi miniszter látogatása második részében az EUFOR parancsnokságára, a szarajevói Butmir táborba is ellátogatott, ahol Anton Waldner vezérőrnaggyal, az EUFOR ALTHEA-művelet parancsnokával és a NATO szarajevói parancsnokságát vezető Giselle M. Wilz dandártábornokkal is tanácskozott, mindkettejükkel értékelték a biztonsági helyzetet. A misszióját hamarosan befejező Giselle M. Wilz dandártábornoknak Simicskó István átadta a „Szövetségért Érdemjel” kitüntetést.

A honvédelmi miniszter kiemelte: a magyar katonák tevékenységét, felkészültségét mindkét tábornok nagyon kedvezően értékelte.

Simicskó István a találkozókat követően állománygyűlésen is találkozott a magyar katonákkal, elmondta nekik a magyar kormány haderőfejlesztési célkitűzéseit. Ezen felül megerősítette, hogy a Balkánon szolgálatot teljesítő katonák fontos küldetést látnak el.

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!